Pobicie nauczyciela, który bronił czarnoskórego mężczyzny. Policja zatrzymała 20-latka

Policja zatrzymała prawdopodobnego sprawcę pobicia nauczyciela, który w Wieliczce stanął w obronie czarnoskórego mężczyzny. Funkcjonariusze namierzyli 20-latka na Dworcu Centralnym w Warszawie.

Jak informuje mł. insp. Sebastian Gleń z małopolskiej policji w czwartek o godzinie 15:25 w Warszawie zatrzymano 20-latka z Krakowa. Mężczyzna był poszukiwany w związku z rasistowskim atakiem na obywatela Konga oraz 45-letniego nauczyciela, który stanął w jego obronie. Do zdarzenia doszło we wtorek na przystanku autobusowym w Wieliczce. W czwartek funkcjonariusze z Wieliczki i Krakowa zatrzymali sprawcę w barze szybkiej obsługi na terenie Dworca Centralnego.

Rasistowski atak w Wieliczce. Policja zatrzymała prawdopodobnego sprawcę

W środę w rozmowie z Gazeta.pl asp. Paweł Tomasik z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce opisywał, że "jeden z dwóch młodych mężczyzn zaczął ubliżać czarnoskóremu pasażerowi, używając przy tym rasistowskich określeń". - Inny pasażer zwrócił uwagę tym dwóm mężczyznom. Gdy obrońca wyszedł z autobusu, został zaatakowany w głowę przez jednego z tych dwóch młodych mężczyzn. Ci młodzi mężczyźni następnie rozbiegli się po osiedlu. Na miejsce wezwano karetkę, bo pan odniósł obrażenia głowy - mówił asp. Paweł Tomasik.

Zobacz wideo Ten człowiek od lat walczy z rasistowskimi graffiti

Do sprawy na Facebooku odniósł się burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. "Pragnę wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec wszelkich przejawów przemocy, agresji i nienawiści na tle narodowościowym czy prześladowczym. Podobnie jak mieszkańcy Wieliczki jestem zbulwersowany atakiem na drugiego człowieka na terenie naszego miasta, w którym ucierpiał obcokrajowiec, jak również mieszkaniec Wieliczki" - napisał.

"Wyrażając swój szacunek i solidarność z pokrzywdzonym, kieruje jednocześnie słowa podziękowania i uznania wobec mieszkańca Wieliczki, który stanął w obronie pokrzywdzonego, narażając swoje życie i zdrowie. Zdecydowana i natychmiastowa reakcja na przemoc wobec innych ludzi, to postawa godna naśladowania" - czytamy w oświadczeniu.

Więcej o: