Pogoda. IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Żółte alerty prawie w całym kraju

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami z gradem. W niemal całej Polsce obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

Z mapy zagrożeń pogodowych na stronie internetowej meteo.imgw.pl wynika, że burze z gradem mogą wystąpić w przeważającej części kraju, z wyjątkiem województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz północnej części województwa zachodniopomorskiego. Meteorolodzy przewidują wystąpienie burz z opadami deszczu sięgającymi lokalnie 40 mm. Burzom może towarzyszyć wiatr osiągający prędkość do 80 km/h, a lokalnie także grad.

"Z uwagi na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może być kontynuowane z wyższym stopniem ze względu na ryzyko wystąpienia większych sum opadów" - czytamy w komunikacie IMGW.

Alerty pogodowe przed burzami z gradem. Najsilniejsze opady na północnym wschodzie

Ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami z gradem będą obowiązywać do godziny 21 na zachodzie Polski i do 23 na wschodzie kraju.

- Front będzie przesuwać się w następnych godzinach w kierunku wschodnim i właśnie tutaj, na Suwalszczyźnie, na Warmii i Mazurach, na Podlasiu spodziewamy się najsilniejszych burz i największych sum opadów - powiedział w telewizji TVN Meteo prezenter Tomasz Wasilewski. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?
Więcej o: