Nauczyciel stanął w obronie czarnoskórego mężczyzny, został pobity. Zaczepili go dwaj "patrioci"

"Stanąłem w obronie czarnoskórego mężczyzny, którego zaczepili dwaj "patrioci". Chwilę wcześniej, gdy krzyczeli w autobusie "je*ać Żydów", nikt nie reagował" - napisał na Facebooku Marek Czerwiński, nauczyciel z Wieliczki. Policja potwierdza, że we wtorek doszło do incydentu. Trwa poszukiwanie mężczyzn, którzy byli w to zamieszani.

Sytuacja miała miejsce we wtorek, ok. godz. 19.30 w Wieliczce. Jak mówi w rozmowie z Gazeta.pl asp. Paweł Tomasik z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, "jeden z dwóch młodych mężczyzn zaczął ubliżać czarnoskóremu pasażerowi, używając przy tym rasistowskich określeń".

- Inny pasażer zwrócił uwagę tym dwóm mężczyznom - mówi asp. Paweł Tomasik.

- Gdy obrońca wyszedł z autobusu, został zaatakowany w głowę przez jednego z tych dwóch młodych mężczyzn. Ci młodzi mężczyźni  następnie rozbiegli się po osiedlu. Na miejsce wezwano karetkę, bo pan odniósł obrażenia głowy

- relacjonuje funkcjonariusz. Jak dodaje, przyjechała również policja, która przeszukała pobliski teren. Bezskutecznie. - Zabezpieczono monitoring miejski oraz monitoring autobusu. Jesteśmy bardzo blisko zatrzymania sprawcy - deklaruje asp. Paweł Tomasik.

"Pozdrowienia dla wszystkich, którzy pieją, że w Polsce nie ma rasizmu"

Obrońcą, o którym mówił funkcjonariusz, był Marek Czerwiński, nauczyciel z Wieliczki.

"Stanąłem w obronie czarnoskórego mężczyzny, którego zaczepili dwaj "patrioci". Chwilę wcześniej, gdy krzyczeli w autobusie "je*ać Żydów", nikt nie reagował. Nie jest to po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni, tym razem jednak będzie szycie. Pozdrowienia dla wszystkich, którzy pieją, że w Polsce nie ma rasizmu, LGBT to nie ludzie tylko ideologia" - napisał we wtorek na Facebooku.

Nauczyciel powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że został zaatakowany w głowę dużą butlą z gazem pieprzowym. Czarnoskóry mężczyzna, w którego sprawie interweniował, nie mówił w języku polskim. Jak podaje "GW", przeprosił nauczyciela za zamieszanie.

Zobacz wideo Policjanci reanimowali mężczyznę, który zasłabł w trakcie jazdy. 74-latek przeżył
Więcej o: