610. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Andrzej Duda spotka się na obchodach z prezydentem Litwy

W środę 15 lipca Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezmą udział w obchodach 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, ceremonia będzie wyglądała zupełnie inaczej, niż w poprzednich latach.

W obchodach ponadto wezmą udział premierzy obu krajów, Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis. Na ceremonii pojawi się również Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard - informuje "Polskie Radio".

Upamiętnienie bitwy również w Wilnie

610. rocznica Bitwy pod Grunwaldem będzie pierwszym wydarzeniem od czasu wybuchy pandemii koronawirusa, przy okazji którego głowa państwa odwiedzi Polskę. Podczas spotkania prezydentów Polski i Litwy poruszone ponadto zostaną tematy bieżących spraw polityki europejskiej.

Poza polem bitwy, obchody odbędą się również w Wilnie. W południe planowane jest upamiętnienie starcia z Krzyżakami przy tamtejszym Barbakanie, w trakcie którego przedstawiciele litewskich sił zbrojnych wystąpią w historycznych strojach i mundurach.

Odsłonięcie pomnika i wręczenie odznaczenia

Podczas uroczystości dojdzie do odsłonięcia obelisku, powstałego z inicjatywy Litwy. Widnieje na nim herb Pogoni oraz napis "Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo" w dwóch językach.

Dzień przed obchodami w Pałacu Prezydenckim w Warszawie zjawił się szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis. Jego wizyta związana była z wręczeniem przez Andrzeja Dudę jednego z najwyższych odznaczeń państwowych, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP.

Zobacz wideo Koalicja PiS z Konfederacją i PSL-em ? "Jestem w stanie to sobie wyobrazić"
Więcej o: