Wielkopolska. 77 osób zakażonych koronawirusem po zabawie weselnej

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 94 osobach zakażonych koronawirusem w województwie wielkopolskim. Następnego dnia okazało się, że aż 77 z nich było na jednym weselu. Poinformował o tym Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Ogniskiem koronawirusa okazało się wesele zorganizowane w powiecie rawickim. Wszystkie zdiagnozowane po nim osoby zostały przebadane w jednym punkcie w Gostyniu i otrzymały nakaz izolacji domowej.

W pozostałych województwach w sobotę wykryto znacząco niższą liczbę zarażonych osób: 57 w śląskim, 48 w lubuskim, 46 w podkarpackim, 40 w lubelskim, 29 w łódzkim i małopolskim, osiem w mazowieckim, sześć w opolskim, pięć w pomorskim, trzy w podlaskim i świętokrzyskim oraz tylko dwie w dolnośląskim.

Z powodu choroby wywołanej koronawirusem w sobotę zmarły trzy osoby w wieku od 69 do 81. Wszystkie miały obniżoną odporność z powodu występowania chorób współistniejących.

Wesela można organizować od czerwca. To element odmrażania gospodarki

W przyjęciu weselnym w powiecie rawickim miało brać udział 100 osób, co jest zgodne z obowiązującymi od 6 czerwca 2020 roku ograniczeniami liczby gości uczestniczących w imprezach weselnych do 150 osób. Wcześniej obowiązywał absolutny zakaz ich organizowania. Od początku czerwca można urządzać wesela, a ich uczestnicy nie muszą używać maseczek.

Ta zmiana była jednym z elementów IV etapu odmrażania polskiej gospodarki. Miała zaktywizować branże świadczące usługi związane z organizacją imprez rodzinnych i rozrywkowych. Nie chodzi tylko firmy cateringowe i restauracyjne, ale również fotografów, zespoły muzyczne i dostawców innych usług niezbędnych do urządzania dużych przyjęć. Obowiązujące w czasie ich organizowania zasady opracował Główny Inspektorat Sanitarny.

Więcej o: