Pogoda na dzi - pitek 10 lipca. Znaczne ocieplenie i powrt burz

Pogoda na dzi - pitek 10 lipca. Synoptycy IMGW wydali ostrzeenia pierwszego stopnia dla 10 wojewdztw. Alerty dotycz burz z intensywnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru.
Zobacz wideo Arktyka jest pełna bujnych lasów. Rosną jednak pod wodą

W piątek synoptycy zapowiadają bardzo duże rozpogodzenia w południowej i wschodniej Polsce. Więcej zachmurzeń pojawi się na północy i zachodzie kraju.

Temperatura. 11 stopni różnicy między północą i południem kraju

Dziś najniższa temperatura, 19 stopni, zapowiadana jest dla Pomorza. Od 21 do 22 stopni będzie w Olsztynie, Bydgoszczy i Szczecinie. Na Podlasiu termometry pokażą z kolei 23 stopnie. W województwie lubuskim będzie 25 stopni, a w województwach mazowieckim i wielkopolskim 26 stopni. Jeszcze wyższa temperatura prognozowana jest w Lublinie i Łodzi, gdzie będzie 27 stopni. W województwach witokrzyskim, dolnośląskim i opolskim przewidywanych jest 28 stopni. Najcieplejszy dzień czeka mieszkańców Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Tam temperatura w ciągu dnia wyniesie maksymalnie 30 stopni.

Pogoda na dziś - piątek 10 lipcaPogoda na dziś - piątek 10 lipca gazeta.pl

Opady. Duże rozpogodzenia w południowych regionach

Zachmurzenie duże i umiarkowane prognozowane jest w piątek w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, północnej części Mazowsza i Wielkopolski. W pozostałych regionach przewidywane są duże rozpogodzenia. W południowo-wschodniej Polsce nie są zapowiadane na dziś żadne opady. Rano deszcz może padać w województwach pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim, a po południu także w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. W niektórych regionach lokalnie mogą pojawiać się burze. Początkowo wiatr słaby, dochodzący do umiarkowanego w ciągu dnia.

Ostrzeżenie meteorologiczne. Burze w 10 województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnolskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Suma opadów może sięgnąć 20 mm. W trakcie nawałnic będzie wiać w porywach do 70 kilometrów na godzinę.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj: pogoda.gazeta.pl.