Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW. Możliwe wyładowania w stolicy, burze z gradem na wschodzie kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla kilku regionów kraju przed burzami i opadami deszczu. Z godziny na godzinę nad Polską pojawia się coraz więcej wyładowań atmosferycznych.

Przez cały dzień we wschodniej części kraju spodziewane są burze i przelotne opady deszczu, lokalnie mogące przybierać większą siłę. Dodatkowo IMGW przewiduje opady gradu i silny wiatr. W pozostałych regionach ma być pogodnie, choć miejscami może pojawić się więcej chmur.

Gdzie jest burza? Mazowsze ponownie najbardziej zagrożone

Portal TVN Meteo poinformował, że od godziny 12 nad Polską przemieszcza się chłodny front atmosferyczny, sięgający obszarem nas Warmię i Mazury, Mazowsze, Ziemię Łódzką, Górny Śląsk i Małopolskę. Efektem jego pojawienia się będą kolejne potencjalnie niebezpieczne wyładowania atmosferyczne.

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województw lubelskiego i mazowieckiego przed burzami. Według komunikatu z godziny 13, nad Warszawę nadciąga front burzowy, który najpewniej da efekt w postaci kolejnej w ostatnich dniach burzy z miejscami ulewnymi opadami deszczu.

W pozostałej części kraju burze będą słabsze

Przed napłynięciem frontu w ciepłej masie powietrza utworzył się niewielki front burzowy. Z jego powodu niegroźne burze pojawiły się w województwach świętokrzyskim i lubelskim w pasie Ostrów Lubelski - Lublin - Bychawa - Kraśnik - Zaklików - Sandomierz.

W odróżnieniu od zjawisk z poprzednich dni, w piątek burze na pozostałym obszarze kraju nie powinny być silne. W ich trakcie może spaść od 10 do 15 litrów na metr kwadratowy deszczu, zaś wiatr może osiągnąć maksymalnie 70 km/h.

Więcej o: