Niedziele handlowe 2020. Czy sklepy będą dziś czynne? [5 lipca]

Czy 5 lipca będzie można zrobić zakupy? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa? Przypominamy, co mówią na ten temat obowiązujące przepisy.

5 lipca nie jest niedzielą handlową. W dni takie jak ten zamknięte są wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe, m.in. Lidl, Biedronka czy Tesco. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta wyróżnia jednak 32 rodzaje sklepów, które mogą być otwarte w każdą niedzielę. Są to np. apteki, piekarnie, stacje benzynowe, placówki pocztowe, sklepiki osiedlowe (jeśli w niedziele sprzedaje tam właściciel) oraz sklepy znajdujące się na terenie dworca.

Niedziele handlowe 2020. Kiedy kolejna niedziela z handlem?

W 2020 roku wypadnie siedem niedziel handlowych. Cztery z nich już za nami - były to dni 26 stycznia, 5 i 26 kwietnia oraz 28 czerwca. Kolejnymi niedzielami handlowymi w tym roku będą 30 sierpnia oraz 13 i 21 grudnia.

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

Zakupy w czasach pandemii. O jakich zasadach trzeba pamiętać?

Choć większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa została zniesiona, w sklepach wciąż musimy pamiętać o kilku zasadach. Idąc na zakupy, należy zasłaniać usta i nos, a wchodząc do sklepu - zdezynfekować ręce lub ubrać jednorazowe rękawiczki. Konieczne jest także zachowywanie odpowiedniego dystansu wobec innych klientów. 

Zobacz wideo Aplikacja Listonic - w prosty sposób stwórz i edytuj swoją listę zakupów
Więcej o: