Abp Grzegorz Ryś opublikował list w sprawie pielgrzymek na Jasną Górę. Nie wszyscy wezmą udział

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś przekazał informacje na temat formatu tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę. Wierni będą "zmieniać się" na zasadzie sztafety, co oznacza, że po pewnym odcinku trasy będą zastępowani przez innych.

Decyzja podjęta przez abp Grzegorza Rysia jest spowodowana trwającą epidemią koronawirusa. Oprócz zmian związanych z uczestnictwem wiernych, ustalono również przedział wiekowy dla uczestników pielgrzymek na Jasną Górę. W lipcu i sierpniu z terenu archidiecezji łódzkiej ma ich wyruszyć łącznie 14.

Pielgrzymki podczas epidemii koronawirusa. Specjalny list abp Rysia z wytycznymi i zaleceniami

Na samym wstępie listu abp Grzegorz Ryś poinformował, że sytuacja epidemiologiczna jest zjawiskiem, którego nie należy lekceważyć. - Doświadczenie pandemii i panujących w niej warunków sprawia, że szczególnie musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo i zachować się bardzo odpowiedzialnie. Stosując się przede wszystkim do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego konieczne jest, aby już na etapie przygotowania pielgrzymek, mieć na uwadze zagrożenie jakie niesie epidemia - zaznaczył.

W dalszej części listu biskup przedstawił zasady i ograniczenia, jakie będą panowały podczas pielgrzymek. - Możemy pielgrzymować w sposób niemalże reprezentatywny. W naszej archidiecezji ustaliliśmy limit 150 osób dla każdej pielgrzymki - wskazuje Ryś.

Aby zadbać o bezpieczeństwo wiernych, pielgrzymki będą przyjmowały formę "sztafety", dzięki czemu nie będzie konieczności wykorzystywania bazy noclegowej. - Będzie to 100 pielgrzymów dziennie plus 50 osób tworzących zaplecze organizacyjne. Organizatorzy pielgrzymek wskażą nam instrukcje i sposoby ich przeprowadzenia - dodaje duchowny.

Nie wszyscy wezmą udział w pielgrzymkach

Zmieni się jednak nie tylko forma przeprowadzania pielgrzymki. Łódzka kuria zastrzegła, że w "sztafecie" będą mogły wziąć osoby mające od 18 do 65 lat. - Priorytetem w tym roku stanie się pielgrzymowanie duchowe. Dziękuję tym, którzy przyjmą ze zrozumieniem wymienione warunki naszego pielgrzymowania - wyjaśnił abp Ryś.

Kuria pomyślała również o wiernych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w pielgrzymce. Dla nich przygotowane zostaną materiały elektroniczne, pozwalające "pielgrzymować w domu". - Będą to plakietki pielgrzyma, materiały do rozważania tegorocznego hasła pielgrzymek oraz łączność w formie on-line z tymi którzy w tych ograniczonych grupach pójdą na Jasną Górę - wskazał metropolita łódzki.

Zobacz wideo Hołownia: Całe życie zdemolowane przez sześć miesięcy kampanii
Więcej o: