Pogoda. Ostrzeżenia IMGW dla pięciu województw. Niewykluczone, że pojawi się też grad

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia przed niebezpiecznymi burzami, którym będą towarzyszyły opady deszczu i gradu. Według synoptyków takie warunki pogodowe mają się utrzymać w Polsce przez kilka najbliższych dni.

Pierwszy poranek lipca był ciepły i pogodny w zdecydowanej większości kraju. Wyjątkiem było Pomorze, gdzie od rana pojawiały się chmury i słabe opady deszczu. W najbliższych godzinach warunki jednak ulegną zmianie.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami dla pięciu województw

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla pięciu województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i lubuskiego. Na terenie tych województw prognozowane są wyładowania atmosferyczne i opady deszczu, które mogą osiągnąć od 15 do 30 litrów na metr kwadratowy, a lokalnie nawet do 40 litrów. Niewykluczone, że pojawi się również grad. Porywy wiatru z kolei mogą osiągnąć 70-90 km/h.

W czwartek groźnie w niemal całej Polsce, w piątek już spokojniej

W czwartek pogoda ulegnie ponownemu pogorszeniu. IMGW przewiduje, że wyda ostrzeżenia przed burzami dla łącznie 12 województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i opolskiego przed burzami z gradem, a także kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Poprawa pogody ma nastąpić w piątek. Tego dnia synoptycy przewidują ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami jedynie dla województwa podkarpackiego. Lokalnie może spaść do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy, zaś wiatr może osiągnąć prędkość 75 km/h.

Zobacz wideo Ukradł samochód, a następnie próbował porzucić go na zalanej deszczówką ulicy
Więcej o: