Pogoda. Gdzie jest burza? IMGW podnosi poziom ostrzeżeń dla pięciu województw

IMGW podniósł poziom ostrzeżeń do trzeciego stopnia dla pięciu województw. Dotyczą potencjalnie niebezpiecznych opadów deszczu, burz z gradem oraz silnych podmuchów wiatru.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od poniedziałkowego poranka ostrzegał przed możliwością pojawienia się burz, a także niebezpiecznych opadów deszczu i gradu. W porannym komunikacie prognozowano sumę opadów na poziomie 60 mm, a do tego porywy wiatru nawet do 110 km/godz.

Deszczowo od samego rana. Ponownie najbardziej dotknięte południe kraju

Kolejne komunikaty hydrologiczne dotyczyły przede wszystkim południowej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej, a także częściowo zachodniej części kraju. Prognozowano, że opady będą powodowały wzrost stanów wody, nawet powyżej stanów ostrzegawczych lub alarmowych.

IMGW poinformował również, że w poniedziałek stan alarmowy został przekroczony na terenie trzech stacji wodowskazowych w dorzeczu Wisły i pięciu w dorzeczu Odry.

Ostrzeżenia 3. stopnia łącznie dla pięciu województw

W popołudniowym komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia dla województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego przed burzami. Dodatkowo opady deszczu łącznie mogą wynosić nawet do 60 mm, zaś porywy wiatru mogą osiągnąć 120 km/godz.

Aktualizacja poziomów ostrzeżenia dotyczy również województwa lubelskiego i południowej części Mazowsza. W tych rejonach trzeci stopień związany jest z bardzo dużym ryzykiem pojawienia się burz z gradem.

Zobacz wideo Ukradł samochód, a następnie próbował porzucić go na zalanej deszczówką ulicy
Więcej o: