Tragiczny początek wakacji. W sobotę utonęło sześć osób, w niedzielę - osiem kolejnych

W miniony weekend woda pochłonęła 14 ofiar. Każdego roku jest podobnie, dlatego służby przypoiminają zasady, dzięki którym można uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Jedną z najwazniejszych jest ta, by nie wchodzić do wody po alkoholu.

Piękna pogoda i początek wakacji skłaniają do wypoczynku nad wodą i poluzowania zasad. Taka decyzja skończyła się tragicznie dla ośmiu osób oraz ich rodzin w ostatnią niedzielę, 29 czerwca. Kolejne sześć utonęło dzień wcześniej, w sobotę.

W sobotę utonęło sześć osób, w niedzielę - osiem. RCB przypomina zasady

RCB oraz ratownicy wodni zalecają zachowywać się odpowiedzialnie, aby uniknąć tragedii. Oprócz powyżej wymienionych reguł przypominają o pływaniu tylko w wyznaczonych miejscach i korzystaniu z kapoków - kamizelek wypornościowych podczas pływania na łódce, kajaków, rowerze wodnym oraz w czasie uprawiania wszelkich sportów wodnych.

W ostatnich latach rośnie popularność windsurfingu, kitesurfingu, a zwłaszcza wakeboardingu: pływania na desce za motorówką lub wyciągiem. Ten ostatni nie wymaga wiatru, ani fal, wiec z jego uroków da się korzystać przy każdej pogodzie.

Zasady bezpieczeństwa nad wodąZasady bezpieczeństwa nad wodą fot. RCB

Przede wszystkim należy unikać pływania po alkoholu

Niebezpieczne może być także wbieganie do wody po opalaniu na plaży. Zanurzenie rozgrzanego ciała w zimnej wodzie jest przyjemne, ale może wywołać gwałtowną reakcję organizmu wywołującą niedotlenienie. Zwłaszcza w wodzie jej skutki mogą być śmiertelne.

Ratownicy proszą też, aby stosować się do poleceń i nie utrudniać ich pracy, bo jej celem jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku. Do innych przyczyn utonięć zaliczają także pływanie na materacu daleko od brzegu, bo powrót nim na plażę jest bardzo trudny.

Jednak najczęstszą przyczynę utonięć stanowi pływanie po alkoholu. Według policyjnych statystyk w 2019 roku w Polsce utonęło 456 osób. Zdecydowana większość to mężczyźni - aż 407 osób. Prawie sto ofiar przed utonięciem wypiło alkohol.

Większość tragicznych wypadków wydarzyła się nie nad morzem, tylko w rzekach i jeziorach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o unikanie okoliczności zwiększających ryzyko utonięcia i stosowanie zasad zdrowego rozsądku.

Więcej o: