W piątek burze z gradem znowu przejdą nad Polską. IMGW wydało ostrzeżenia dla dziewięciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem, które przejdą nad częścią Polski m.in. w piątek. Wydano ostrzeżenia, które obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, lubuskim i podkarpackim.

Piątek w wielu regionach Polski upłynie pod znakiem burz, którym będzie towarzyszył silny wiatr, a miejscami - także grad. Ma być gorąco i duszno - po południu w centralnej i zachodniej Polsce temperatura wzrośnie do 27 stopni Celsjusza. 

Zobacz wideo Alert RCB. SMS ostrzega przed burzami, wiatrem i gradem. Możliwe przerwy w dostawie prądu

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla dziewięciu województw. Według synoptyków burze z gradem mogą wystąpić w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim (na południu województwa), łódzkim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim, a także na północy województwa lubuskiego.

W niektórych regionach (zachód i południe kraju) wyładowania mogą się rozpocząć jeszcze w czwartek wieczorem, ale burze mają przybrać na sile głównie w piątek po południu - może im towarzyszyć wiatr osiągający w porywach do 80 kilometrów na godzinę. Opady deszczu w niektórych miejscach mogą osiągnąć nawet 40 milimetrów. 

Część z ostrzeżeń wygaśnie jeszcze w czwartek wieczorem, ostatnie - dopiero w nocy z piątku na sobotę.

Więcej o: