Arcybiskup Ryś zastąpi biskupa Janiaka. Decyzję podjął papież Franciszek

Papież Franciszek zadecydował, że biskup Edward Janiak nie będzie pełnił funkcji biskupa kaliskiego, a jego miejsce tymczasowo zajmie arcybiskup Grzegorz Ryś. O decyzji poinformowało Radio Watykańskie.

Papież Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plene dla diecezji kaliskiej. Arcybiskup Grzegorz Ryś, który zastąpi biskupa Edwarda Janiaka, jest metropolitą łódzkim. Portal Vatican News wyjaśnia, że administrator apostolski sede plena kieruje diecezją, kiedy "poważna przeszkoda uniemożliwia sprawowanie urzędu biskupowi ordynariuszowi". 

Zobacz wideo Terlikowski o możliwej karze dla bpa Janiaka

Biskup Edward Janiak trafił pijany do szpitala? KEP wyjaśnia sprawę

O biskupie Edwardzie Janiaku zrobiło się głośno po premierze filmu "Zabawa w chowanego". Z dokumentu braci Sekielskich wynika, że duchowny miał tuszować czyny pedofilskie. Po premierze tego filmu delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak wydał oświadczenie, w którym podkreślał, że "nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności", a sprawa biskupa Janiaka musi zostać wyjaśniona.

W ostatnich dniach media nagłaśniały informacje o tym, że 2 czerwca biskup Janiak trafił do szpitala w stanie odurzenia alkoholowego. Jako pierwsza pisała o tym poznańska "Gazeta Wyborcza". Dziennik podawał, że biskup Janiak został przywieziony karetką na szpitalny oddział ratunkowy w Kaliszu. Początkowo podejrzewano u niego udar mózgu, jednak po serii badań okazało się, że duchowny ma 3,44 promila alkoholu w organizmie. Na te doniesienia zareagowała Konferencja Episkopatu Polski. 

- Obecnie oczekujemy na rzetelne wyjaśnienie doniesień medialnych w sprawie tego zdarzenia, które – jeszcze raz zaznaczam – nigdy nie powinno mieć miejsca, szczególnie wśród ludzi Kościoła - poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, którego słowa cytuje Polsat News

Więcej o: