Alert RCB. Gwałtowne burze niemal w całym kraju. Jak zachować się podczas burzy? [ZASADY]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przez burzami z gradem oraz intensywnymi opadami deszczu. Stan alarmowy obejmuje niemal całą Polskę, za wyjątkiem zachodnich rubieży, które będą wolne od żywiołu. Jak zachować się podczas burzy? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują nas w trakcie trwania nawałnicy.

Od kilku dni w Polsce panują gwałtowne zjawiska pogodowe. Pojawiają się burze z silnymi opadami deszczu, a lokalnie również powodzie. Dzisiaj pogoda nie ulegnie poprawie, RCB wydało alert obejmujący niemal cały kraj.

RCB: alert pogodowy przed burzami z gradem

Ostrzeżenia 1. i 2. stopnia wydano dla całej centralnej i wschodniej Polski. Najgorzej będzie na wschodzie kraju, gdzie panować będą burze z gradem oraz silne opady deszczu, skupione przede wszystkim na południu w województwie małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

W pasie, ciągnącym się od Pomorza przez województwo kujawsko-pomorskie, łódzkie aż do Śląska pogoda pozbawiona będzie gradu, ale wciąż należy uważać na silne burze i intensywne opady.

Wolne od gwałtownych zjawisk pogodowych będzie tylko województwo opolskie, dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie i część Wielkopolski.

RCB: jak zachować się podczas burzy [ZASADY]

RCB oprócz ostrzeżeń pogodowych, publikuje również instrukcję postępowania w czasie burzy. Przed zbliżającą się burzą należy zadbać o to, aby gwałtowny wiatr nie mógł porwać nieostrożnie porozstawianych przedmiotów. Należy usunąć z parapetów i podwórek wszystko, co mogłoby zostać poderwane w powietrze przez wichurę.

Samochód należy przeparkować w bezpieczne miejsce, uważając, aby nie stanął pod drzewem. W czasie burzy najlepiej pozostać w domu, zabezpieczając go poprzez zamknięcie okien i drzwi. Jeżeli jednak w czasie burzy pozostajesz poza miejscem swojego zamieszkania, to w pierwszej kolejności należy znaleźć bezpieczne schronienie

Najlepiej unikać otwartych przestrzeni, w których wiatr może poderwać różne niebezpieczne przedmioty. Nie można przebywać pod drzewami. Jeśli jest taka możliwość, to dobrym schronieniem będzie samochód. Przebywając wewnątrz auta, jesteśmy bezpieczni od uderzenia piorunu.

Pozostając na zewnątrz w większej grupie osób, warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu. Dzięki temu, w razie uderzenia piorunu, osoby, które nie ucierpiały, będą mogły udzielić pomocy rannym.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Każda gwałtowna burza niesie ze sobą ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień. Aby się ustrzec przed negatywnymi skutkami powodzi warto pamiętać o przeniesieniu swoich najbardziej wartościowych przedmiotów na górne kondygnacje domu. Przez cały czas warto mieć w pełni naładowany telefon, aby mieć dostęp do najnowszych komunikatów władz oraz możliwość zadzwonienia po pomoc.

W skrajnych przypadkach gwałtownego deszczu, należy pomyśleć o zabezpieczeniu swojego domu workami z piaskiem, które uniemożliwią wdarcie się wody do środka.

Więcej o: