Powódź w Łapanowie po gwałtownej ulewie. Woda sięgała nawet dwóch metrów

Małopolska wciąż walczy ze skutkami gwałtownych opadów deszczu. Po ulewie, która w nocy z soboty na niedzielę przeszła nad Małopolską, rzeka Stradomka przerwała wał przeciwpowodziowy i zalała znaczną część wsi Łapanów, w tym miejscowy kościół, a także drogi dojazdowe.

Tomasz Stodolny, wydawca portalu Bochnianin.pl, przekazał w sobotę rano, że poziom wody w Stradomce podniósł się w ciągu ostatniej nocy o blisko pół metra. 

Jak informuje krakowska redakcja "Gazety Wyborczej", strażacy musieli ewakuować część mieszkańców łodziami. Według relacji poszkodowanych niektóre budynki zostały zalane do wysokości nawet dwóch metrów. 

"Klęska za klęską nas nawiedza. Pierwsza przez koronawirusa - nic nie dało się pohandlować. Teraz, jak już się wydawało, że sytuacja wraca do normy, to nam sklep zalało. Nie wiem, czy już się z tego podniesiemy - mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" pan Piotr, właściciel sklepu gospodarczego w Łapanowie.

Do walki ze skutkami powodzi w Łapanowie zaangażowano 150 strażaków z pięciu zastępów KP PSP w Bochni i 23 okolicznych jednostek OSP. W sobotę po południu wciąż jeszcze wypompowywano wodę z zalanych budynków. 

"Niestety sytuacja jest bardzo poważna, a w Łapanowie i w okolicy wręcz dramatyczna. Obecnie woda w Stradomce opada. Rośnie jednak poziom Raby, której Stradomka jest dopływem. Służby na bieżąco monitorują sytuację - przekazał wicestarosta bocheński Ryszard Drożdżak.

Prognozy meteorologów nie są niestety optymistyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał dla powiatu bocheńskiego ostrzeżenie 2. stopnia o możliwości wystąpienia silnego deszczu z burzami, które obowiązuje do poniedziałku rano. Lokalnie może spaść do 80 mm wody. 

Zobacz wideo Męskie Granie Studio Ż 20.06

Ulewne opady deszczu przeszły ostatniej doby nad całym województwem małopolskim, a straż pożarna musiała interweniować ponad 300 razy. Niemal całe nasze województwo objęte jest ostrzeżeniem hydrologicznym trzeciego, najwyższego stopnia, a także ostrzeżeniami trzeciego stopnia przed silnymi burzami z deszczem.  

Więcej o: