Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem. Są alerty najwyższego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem i burzami. Uważać powinni przede wszystkim mieszkańcy części województwa śląskiego oraz województwa małopolskiego, gdzie obowiązuje trzeci, najwyższy stopień alertu. Ostrzeżenia obowiązują do godziny ósmej rano w poniedziałek.

Burze przetaczają się nad Polską od połowy zeszłego tygodnia. Wszystko jednak wskazuje na to, że zostaną z nami jeszcze przez jakiś czas - w niektórych regionach będą się pojawiały również w poniedziałek i kolejne dni.

Gdzie jest burza? IMGW i RCB wydały ostrzeżenia. Są alerty trzeciego stopnia

Trzeci, najwyższy stopień alertu obowiązuje w części terytorium Śląska i Małopolski - dla powiatów pszczyńskiego, cieszyńskiego, bielskiego wraz z Bielsko-Białą, żywieckiego, wadowickiego, suskiego, nowotarskiego, limanowskiego i nowosądeckiego z Nowym Sączem.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskiego i śląskim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego i wschodnich powiatów wielkopolskiego.

Zobacz wideo Męskie Granie - Studio Ż

Mieszkańcy przebywający w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim oraz w powiatach: ząbkowickim i kłodzkim na Dolnym Śląsku otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o możliwych intensywnych opadach deszczu, burzach z gradem i silnym wietrze. Jak podało RCB, możliwe są podtopienia.

Według prognoz IMGW całkowita wysokość opadów deszczu może wynieść 80 mm, porywy wiatru do 80 km/h.

Gdzie jest burza? IMGW podaje informacje

Jak informowało niedawno IMGW na Twitterze, "najsilniejsze burze występują obecnie od zachodniego Mazowsza, przez Ziemię Łódzką, Kielecczyznę po Małopolskę i Podkarpacie. Punktowo natężenie opadów sięga 10-15 mm/10 minut (np. w Igołomi w woj. małopolskim 12 mm/10 minut)".

Więcej o: