Połamane drzewa i zalane drogi. IMGW: Burze z gradem także w sobotę. Mogą wystąpić trąby powietrzne

Piątek był kolejnym burzowym dniem. Potężne ulewy nawiedziły m.in. Pomorze, gdzie strażacy interweniowali ponad 100 razy w związku z zalanymi domami i drogami oraz powalonymi drzewami. Sytuacja może powtórzyć się w sobotę. IMGW informuje, że mogą pojawić się trąby powietrzne.

Jak podaje TVN24, do podtopień doszło m.in. w gminie Prabuty w województwie pomorskim. Łącznie na Pomorzu straż pożarna interweniowała 131 razy - głównie ws. zalanych domów i ulic, ale także powalonych drzew. Najczęściej do interwencji dochodziło w powiatach starogardzkim, tczewskim, słupskim i kościerskim.

Połamane drzewa, zalane drogi i domy. Burze przeszły nad Polską

W województwie opolskim strażacy podjęli ponad 70 interwencji - również dotyczących przede wszystkim podtopień dróg i domów. W samym Opolu na jeden z zaparkowanych samochodów przy ul. Orląt Lwowskich spadło drzew, na szczęście nikomu nic się nie stało. 

Do kilkunastu interwencji doszło też na Lubelszczyźnie. - Było kilkanaście interwencji związanych z usuwaniem gałęzi i konarów z dróg czy chodników. Nie było bardzo intensywnego wiatru, nic poważnego się nie stało  - powiedział w TVN24 dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie Piotr Kołtun.

Po opadach wezbrały rzeki

Po ostatnich opadach wezbrały rzeki i w niektórych miejscach w województwach śląskim, dolnośląskim i opolskim są przekroczone stany ostrzegawcze lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia. Lokalnie jest też możliwe krótkotrwałe przekroczenie stanów alarmowych. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Duże zagrożenie występuje w zlewni górnego Bobru, górnej Kwisy i górnej Nysy Łużyckiej, a także górnej Odry, Olzy i Psiny.

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Wojewoda śląski wprowadził wczoraj pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała.

Prognoza pogody. Burze także w sobotę

W sobotę w większości kraju temperatura przekroczy 20 stopni. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tego dnia także należy spodziewać się burz, którym będą towarzyszyły intensywne opady deszczu i gradu. Mogą pojawić się też trąby powietrzne. - Najchłodniej będzie na zachodzie kraju, a najcieplej na Suwalszczyźnie - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Na zachodzie termometry pokażą około 19-20 stopni, w centrum do 25 stopni, a na Suwalszczyźnie 27, miejscami 28 stopni Celsjusza.

Rzecznik IMGW dodaje, że burze mogą wystąpić szczególnie na północy i na wschodzie kraju. Będą towarzyszyły im intensywne opady deszczu, ich prognozowana suma może wynieść miejscami nawet 50 - 60 milimetrów. W czasie burz można spodziewać się także gradu i porywów wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Niewykluczone, że wystąpią również trąby powietrzne.

Burze mogą być też w nocy, ale - jak dodaje Grzegorz Walijewski - będą słabsze niż te w ciągu dnia. Możliwe też są opady deszczu, główniej w centralnej i wschodniej części kraju. W nocy temperatura minimalna od 13 do 17 stopni Celsjusza, chłodniej na Podhalu - tam może spaść do 11 stopni. Nad ranem na północy Polski mogą pojawić się mgły.

Więcej o: