Gwałtowne burze nad Polską. W Zgierzu ulice zamieniły się w rzeki. Podtopione samochody i domy [WIDEO]

W czwartek nad Polską przechodzą burze z gradem, którym towarzyszą silne podmuchy wiatru. W niektórych miastach, np. w Zgierzu (województwo łódzkie), podtopione zostały samochody i domy. Prawie 13 tys. odbiorców nie ma prądu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla dziesięciu województw.

Burz z każdą godziną będzie przybywać. Towarzyszą im intensywne, lokalnie nawet nawalne opady deszczu do około 10-15 mm/10 min na metr kwadratowy. Miejscami także opad gradu i silniejsze porywy wiatru" - ostrzega Instytut Gospodarki i Meteorologii Wodnej, który wydał ostrzeżenia 1 i 2 stopnia, które dotyczą prawie całego kraju i obowiązują do godzin późnowieczornych i nocnych.

Zobacz wideo Kamery ISS zarejstrowały kosmiczne burze

Burze przechodzą nad Polską. W Zgierzu ulice zamieniły się w rzeki. Podtopione samochody i domy

Burze przeszły niemal przez całą Polskę i spowodowały dużo zniszczeń oraz lokalne podtopienia. Po godzinie 15 dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz poinformował, że z powodu gwałtownych burz prawie 13 tys. odbiorców w Polsce zostało pozbawionych prądu. Najpoważniejsze w skutkach awarie energetyczne dotknęły województwa mazowieckiego - prądu nie ma tam 8386 odbiorców. W województwie łódzkim bez dostępu do energii elektrycznej zostało prawie 3 tysiące odbiorców.

Poważna jest sytuacja m.in. w Zgierzu w województwie łódzkim, nad którym po południu skumulowały się aż trzy burze, nadchodzące znad Piotrkowa Trybunalskiego, od strony Skierniewic oraz od strony Poddębic. Ulice dosłownie zamieniły się tam w rzeki - doszło do zalania m.in. piwnic i samochodów, co widać na zdjęciach i nagraniach zamieszczonych np. na Twitterze:

Potężna nawałnica przeszła także nad Bytomiem (woj. śląskie), gdzie - jak podaje Polsat News - podtopione zostało m.in. jedno z kluczowych w mieście skrzyżowań oraz fragment przelotowej ulicy.

Do podtopień doszło także w Łodzi, w Warszawie oraz w miejscowościach na obrzeżu stolicy, m.in. w Łomiankach:

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Więcej o: