Burza. IMGW podnosi stopnie zagrożenia dla województwa mazowieckiego i lubelskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł poziom ostrzeżeń dla Mazowsza i Lubelszczyzny w związku z przewidywanymi burzami z opadami gradu. Dla pozostałej części kraju wciąż aktualny jest pierwszy poziom.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że największe zagrożenie gwałtownymi zjawiskami meteorologicznymi będzie dziś dotyczyło województw mazowieckiego i lubelskiego.

Gdzie jest burza? Dwa regiony najbardziej zagrożone

Na Mazowszu i Lubelszczyźnie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu, które miejscami mogą sięgnąć od 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Dodatkowo poryty wiatru mogą sięgnąć 90 kilometrów na godzinę. Może ponadto spaść grad.

Początkowo oba te obszary, podobnie jak reszta kraju, miały przypisany pierwszy poziom ostrzeżenia. Zmiany w pogodzie zmusiły jednak synoptyków do jego podwyższenia.

Reszta kraju z pierwszym poziomem ostrzeżeń

Pozostała część kraju, z wyjątkiem Świnoujścia, a także powiatów kamieńskiego, gryfickiego i kołobrzeskiego w województwie zachodniopomorskim zostały objęte pierwszym stopniem zagrożenia.

W północnych regionach Polski prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu (15-30 litrów na metr kwadratowych), zaś w południowych nawet do 40 litrów. Wiatr może osiągnąć 70-90 kilometrów na godzinę, a miejscami możliwy jest grad. Ostrzeżenia wygasną o północy.

Zobacz wideo Chciał nagrać, jak wyburzają stadion. Wszystko szło idealnie, dopóki nie podjechał autobus