Krakw. Kto napisa na Sukiennicach "DUDA 2020". Zatrzymano 82-latka

Krakowska policja zatrzymaa 82-latka, ktry jest podejrzany o to, e napisa na murze Sukiennic "DUDA 2020". Mczynie grozi nawet osiem lat wizienia.

Do dewastacji elewacji Sukiennic doszło w środę 10 czerwca. Policja otrzymała od pracownika Muzeum Narodowego w Krakowie zgłoszenie dotyczące wykonanego sprayem napisu "DUDA 2020". Mundurowi przeprowadzili oględziny, zabezpieczyli też nagrania pobliskiego monitoringu - relacjonowała "Gazeta Wyborcza"

Zobacz wideo Co z CPK? Duda: Jak pokonaliśmy komunizm, tak pokonamy koronakryzys

Kraków. Nawet osiem lat więzienia za zniszczenie elewacji Sukiennic

Napis "DUDA 2020" na Sukiennicach znajdował się od strony ulicy Szewskiej, ale został już zamalowany. Podobne napisy zauważono także na budynku hotelu przy ul. Miodowej na krakowskim Kazimierzu oraz na jednej z kamienic przy ul. św. Marka. Z doniesień RMF FM wynika, że policja zatrzymała podejrzanego w tej sprawie. To 82-letni mężczyzna, który miał w ten sposób wyrażać swoje poparcie dla urzędującego prezydenta. Wszystkie trzy napisy to jego dzieło.

Mężczyźnie grozi wysoka kara. Ze względu na to, że zdewastował elewację jednego z najważniejszych zabytków Krakowa, może zostać pozbawiony wolności nawet na osiem lat.