Długoterminowa prognoza pogody. Koniec czerwca będzie upalny

Po krótkotrwałym ochłodzeniu do Polski powróci wysoka temperatura. Już w najbliższy weekend termometry wskażą nawet 31 stopni.

W ubiegłą niedzielę nastąpiła wymiana mas powietrza nad Europą Centralną, co spowodowało wyraźne ochłodzenie. Podczas gdy w sobotę w niektórych miejscowościach w Polsce było ponad 30 stopni, w niedzielę temperatura obniżyła się gdzieniegdzie nawet o 10 stopni. Ochłodzenie będziemy odczuwać jeszcze przez kilka dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że temperatura będzie wzrastać z dnia na dzień, ale upały dadzą o sobie znać dopiero w najbliższy weekend.

Długoterminowa prognoza pogody. Pod koniec miesiąca nawet 31 stopni na południu kraju

Z prognozy długoterminowej przygotowanej przez Tomasza Wasilewskiego dla telewizji TVN Meteo wynika, że z upałami będziemy mieli do czynienia od niedzieli 21 czerwca aż do końca miesiąca, bo w ciągu ostatnich 10 dni czerwca do Polski będzie napływać ciepłe powietrze. Najgoręcej będzie na południu kraju - tam termometry będą wskazywać nawet 30-31 stopni. Najniższą temperaturę będziemy odnotowywać na północy. Dla wybrzeża prognozuje się maksymalnie 25-26 stopni.

Zobacz wideo Ekspert: Pod względem zasobów wodnych Polska jest jak Egipt

Przypomnijmy, że pod koniec maja IMGW alarmował, że czerwcowe warunki atmosferyczne mogą przyczynić się do suszy hydrologicznej.

"Czerwiec, według orientacyjnej prognozy meteorologicznej, będzie suchym i ciepłym miesiącem. Oznaczać to będzie realny powrót zagrożenia suszą hydrologiczną w zlewni Wisły i dalsze pogorszenie się sytuacji w zlewni Odry"- wskazywali synoptycy z IMGW. Informowali też, że tegoroczne lato może przynieść okresowe niedobory wody w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, Polesiu i Wyżynie Lubelskiej.

Więcej o: