Pracownicy sortowni Poczty Polskiej w Kielcach znaleźli węża we wtorek 9 czerwca nad ranem. Pełzający między paczkami gad został już przekazany do kieleckiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Niestety nie ma pewności, kiedy i z której przesyłki wąż mógł uciec oraz jak długo ukrywał się między paczkami. Teraz czeka on na starego lub nowego właściciela.
- Zgodnie z regulaminami usług pocztowych w paczkach i przesyłkach kurierskich można wysyłać jedynie żywe ptaki lub owady. Apelujemy o odpowiednie zapakowanie tych zwierząt i właściwe oznakowanie przesyłki. Niedozwolone jest wysyłanie innych zwierząt, jednak znalezienie węża lub innego egzotycznego i niebezpiecznego zwierzęcia, które wyszło z przesyłki, zdarzało się już niejednokrotnie. Doręczaliśmy też kiedyś pawia, któremu z paczki wystawał ogon. Przesyłanie żywych zwierząt, innych niż dozwolon, może być niebezpieczne dla zwierzęcia, a jednocześnie stanowić zagrożenie dla pracowników Poczty - powiedziała cytowana w komunikacie rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek.
"W tym momencie wąż znajduje się pod opieką specjalisty, jest ogrzany i bezpieczny, jego dalszy los zależy od czynności prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną i kielecką Policję" - napisano z kolei na stronie TOZ w Kielcach. Przedstawiciele tej organizacji obawiają się jednak, że właściciel węża nie zgłosi się po swojego gada, ponieważ tym samym przyznałby się do złamania prawa.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 kwietnia 2013 r. zakazane jest wysyłanie pocztą zwierząt kręgowych. Wysłanie przesyłką pocztową zwierząt innych niż wymienionych w rozporządzeniu (owadów, ptaków domowych i ozdobnych) jest naruszeniem prawa. Dodatkowo kolumbijski boa tęczowy jest gatunkiem podlegającym rejestracji na podstawie ustawy o ochronie przyrody - wymagane jest zaświadczenie o urodzeniu w hodowli takiego zwierzęcia.
Realizacja przesyłek z zawartością żywych ptaków oraz owadów jest dostępna wyłącznie w paczce pocztowej lub usłudze kurierskiej Pocztex w serwisach: Ekspres 24, Kurier Miejski lub Kurier Bezpośredni z obligatoryjną opcją "ostrożnie". Nadawca zobowiązany jest do zapewnienia opakowania dostosowanego pod wymogi określone w przepisach o ochronie zwierząt. Przesyłka musi być też oznaczona wyraźnym napisem "żywe zwierzę" z oznaczeniem wskazującym na górę i dół paczki.