Kopalnie miały stanąć, ale górnicy przyszli do pracy. Zamknięcie przeniesiono na 12 i 15 czerwca

Rząd zdecydował, że 12 kopalni ma wstrzymać wydobycie od 9 czerwca. Mimo tego, na przykład do rybnickiej kopalni Chwałowice przyszli górnicy. Później - po rozmowach ze związkowcami - zmodyfikowano terminy wstrzymania prac w JSW i PGG.

W poniedziałek 8 czerwca Jacek Sasin, wicepremier i szef MAP, ogłosił, że 12 śląskich kopalni wstrzyma prace na trzy tygodnie. 10 z Polskiej Grupy Górniczej i dwie z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wstrzymanie wydobycia miało się rozpocząć 9 czerwca. Podkreślano, że ta decyzja ma pomóc w walce z koronawirusem na Śląsku, gdzie ogniska epidemii to właśnie kopalnie.

Związkowcy nieufnie podeszli do tej decyzji rządu, zarzucając władzy, że chce w ten sposób uderzyć w górników. Zaprzeczał temu Sasin, który listownie odpowiedział krytykom.

Czytaj więcej: Związkowcy o zamykaniu kopalń: To nie pierwsza decyzja Sasina, która jest głupia. Jest odpowiedź

Kopalnie miały stanąć, górnicy zjawili się w pracy

Jednak rano, jak donosił serwis rybnik.naszemiasto.pl, górnicy z kopalni Chwałowice (PGG, prace miały być wstrzymane) zjawili się w pracy. Jeden z nich mówił: - U nas nie ma koronawirusa. My jesteśmy od fedrowania. Pracodawca nie kazał zostać w domach, to jesteśmy.

Zobacz wideo Leszczyna: Rygory sanitarne powinny być inne w różnych miejscach

Podobnie było w kopalni Wujek (też PGG) w Katowicach, co relacjonowała reporterka TOK FM Daria Klimza.

Przed poranną zmianą. Górnicy nie są pewni, jak dzisiaj pracują i czy kopalnia dziś wstrzymuje wydobycie. "Dziołszka tu nikt nic nie wie" - mówi mi jeden z górników

- pisała Klimza na Twitterze. Większość kopalni - mimo zapowiedzianej decyzji o wstrzymaniu pracy - normalnie działała.

Nowe terminy. Kopalnie wstrzymają wydobycie od 12 i 15 czerwca

We wtorkowe popołudnie ogłoszono jednak, że terminy wstrzymania wydobycia się zmienią. Związkowcy dogadali się z PGG, podobne rozmowy toczyły się też w JSW. I kopalnie nie staną od 9 czerwca, a później.

Jak opisuje na portalu biznesalert.pl Karolina Baca-Pogorzelska:

Nie 9, a 12 czerwca w Polskiej Grupie Górniczej i 15 czerwca w Jastrzębskiej Spółce Węglowej staną kopalnie wyznaczone do zatrzymania z powodu pandemii koronawirusa.
Więcej o: