Rekordowa próba przemytu na Pomorzu. CBŚP przejęło ponad trzy tony kokainy ukrytej w pulpie ananasowej

Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Straż Graniczna zapobiegły przemytowi rekordowej ilości kokainy o wadze ponad trzech ton i wartości trzech miliardów złotych - przekazało CBŚP na swojej stronie internetowej.

Jak informuje CBŚP, gigantyczna ilość kokainy została wysłana z Ekwadoru do Niemiec. Narkotyki sprytnie zostały ukryte w pulpie ananasowej. Do tej pory zatrzymano trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej - informuje CBŚP.

Długa droga narkotyków i trzy miliardy złotych wartości detalicznej

Śledczy z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i Morskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że w jednym z gdyńskich magazynów znajdują się 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów każda, w których znajdowała się zamrożona pulpa ananasowa. Jedna ze spółek sprowadzała je z Ekwadoru pod koniec ubiegłego roku drogą morską do portu w Hamburgu, a następnie transportem samochodowym do Gdyni.

Akcja funkcjonariuszy MOSG i CBŚP polegała na prześwietleniu beczek aparatem RTG. Dodatkowo psy Straży Granicznej wskazały kilka z nich, co świadczyło o tym, że znajdują się w nich narkotyki. Towar ostatecznie zatrzymano i powołano biegłego z zakresu chemii, który stwierdził, że w beczkach znajduje się ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy.

Analiza wykazała, że towar ten pozwalał przygotować około miliona porcji handlowych narkotyku, którego wartość na czarnym rynku oscylowałaby w granicach około 334 milionów złotych. Po wejściu w obrót, jego wartość detaliczna osiągnęłaby zawrotne trzy miliardy złotych.

Trzech podejrzanych o udział w grupie przestępczej

Prokuratorzy z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczęli śledztwo. Zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 64 do 71 lat, mieszkańców województwa pomorskiego.

Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - dwóm zarzut przemytu znacznych ilości narkotyków, zaś jednemu pomocnictwa w tym przestępstwie. Wszyscy trzej podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przejęcie narkotyków.

Zobacz wideo CBŚP rozbiło gang prowadzący ponad 30 agencji towarzyskich
Więcej o: