Pogoda. Gdzie jest burza? IMGW wydało alerty dla pięciu województw. Mogą występować trąby powietrzne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Gwałtowne zjawiska pogodowe wystąpią na wschodzie kraju.

Ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami z gradem, które wydał IMGW, dotyczą pięciu województw - podkarpackiego, lubelskiego, przeważającej części województwa podlaskiego oraz wschodniej części województwa mazowieckiego i południowych powiatów województwa małopolskiego.

- W czasie burzy może spaść nawet do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy, możliwy grad. Wiatr w porywach do 80 kilometrów na godzinę - w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział Szymon Ogórek z IMGW, zaznaczając, że w związku z dużą wilgotnością powietrza lokalnie mogą występować trąby powietrzne.

Ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami z gradem będą obowiązywać od godziny 12 do godziny 1 w nocy.

Jak sprawdzić, gdzie jest burza?

To, gdzie jest burza w tym momencie, można sprawdzić za pomocą kilku portali internetowych. Na stronie blitzortung.org znajduje się mapa, która pokazuje wyładowania atmosferyczne w czasie rzeczywistym, z kolei portal burze.dzis.net wizualizuje dane o burzach, które wystąpiły w ciągu ostatnich dwóch godzin. Występowanie burz można śledzić także na komórce, np. za pomocą aplikacji Monitor Burz.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?
Więcej o: