Pogoda na lato 2020. Ciepłe wakacje ze skrajnymi zjawiskami pogodowymi [Prognoza długoterminowa]

Przed nami ciepłe lato. Jak wynika z prognoz meteorologicznych, średnia temperatura od czerwca do sierpnia przekroczy normę. Równie częste, co słoneczne dni, będą opady deszczu. Walka pomiędzy tymi dwoma żywiołami będzie nam towarzyszyć do końca wakacji.

To pierwsze takie wakacje. Restrykcje związane z koronawirusem sprawią, że wiele osób nie wyruszy na upragniony urlop i swój czas wolny spędzi w kraju. Na terenie centralnej Europy, w tym Polski zbiegają się dwa główne żywioły tego lata, których spotkanie może powodować skrajne zjawiska pogodowe takie jak: grad, silne wiatry, podtopienia, a nawet tornada.

Prognoza długoterminowa - czerwiec 2020

Już początek czerwca dał nam przedsmak tego, czego możemy oczekiwać w ciągu następnych dwóch miesięcy. W czerwcu, według analiz IMGW, średnia temperatura może być wyższa od normy wieloletniej. Dobrą aurę mogą zepsuć zachmurzenia oraz opady deszczu. Wysokie temperatury w połączeniu z częstym deszczem mogą powodować porywiste burze.

Zobacz wideo Mamy suszę, a kolejne nierozważne osoby zdecydowały się na wypalanie traw. Przyłapał je policyjny dron

Prognoza na lipiec 2020 - Polska podzielona na dwie strefy

Wysoka temperatura utrzyma się lipcu. Liczne, ale jednak nie przekraczające normy, opady spowodują dobre warunki do wzrostu roślin. Meteorolodzy przewidują, że opady nie wpłyną w zasadniczy sposób na kiepską sytuację hydrologiczną kraju. Polska podzieli się na dwie strefy. Pierwsza obejmująca całą północną, centralną oraz południową część kraju - temperatura będzie wysoka albo bardzo wysoka, towarzyszyć jej będą gwałtowne burze. Na małym skrawku w południowo-wschodniej części Polski (głównie Podkarpacie i Lubelszczyzna) wysokim temperatura będzie towarzyszyć suche powietrze.

Prognoza długoterminowa - sierpień 2020

Sierpień również przyniesie ze sobą temperaturę powyżej normy, która może być niższa tylko w centralnej i północnej części Polski, na Podlasiu i Mazowszu. Rejon, w którym wysokim temperaturom będzie towarzyszyła susza przeniesie się ze wschodu na południowo-zachodnią część kraju (śląskie, dolnośląskie i opolskie).

Prognozy długoterminowe są zawsze obarczone marginesem błędu. Nie wykluczone, że niektóre zjawiska, przewidywane przez synoptyków nie wystąpią albo pojawią z innym natężeniem.

Więcej o: