Boże Ciało. Abp Jędraszewski zachęca do organizacji tradycyjnych procesji. Mimo koronawirusa

Niektóre diecezje zdecydowały, że ze względów bezpieczeństwa podczas tegorocznego Bożego Ciała nie zostaną zorganizowane tradycyjne procesje na ulicach parafii, a jedynie na terenie przykościelnym. Innego zdania jest abp Marek Jędraszewski, który zachęca do ich organizacji i uczestnictwa w nich.

Z okazji Bożego Ciała, które w tym roku przypada 11 czerwca, w kościołach katolickich organizowane są tradycyjne procesje. Zgodnie z czwartym etapem znoszenia obostrzeń jest to możliwe, ponieważ rząd umożliwił organizację zgromadzeń do 150 osób. Mimo tego, niektóre diecezje zdecydowały, że ze względów bezpieczeństwa tegoroczna procesja odbędzie się tylko wokół świątyni.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, zalecam, aby Księża Proboszczowie zorganizowali procesję Bożego Ciała do czterech ołtarzy na terenie przykościelnym. Nie powinny one odbywać się między parafiami

- napisał bp warszawsko-praski Romuald Kamiński i dodał, że "przygotowanie uroczystości i przebieg liturgii wymagają zachowania wszystkich zaleceń sanitarnych", czyli dystansu społecznego oraz zasłaniania twarzy.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy sanitarne Kuria Diecezjalna w Sandomierzu podjęła decyzję, że w tym roku procesje eucharystyczne w uroczystość Bożego Ciała odbędą się na terenie przykościelnym wokół świątyni. Będzie zachowana tradycja modlitwy przy czterech ołtarzach przy których śpiewa się suplikacje

- poinformował ks. Tomasz Lis, rzecznik diecezji sandomierskiej.

Abp Jędraszewski zachęca do organizacji procesji

Zupełnie inne zdanie na ten temat ma abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który zachęca księży do organizacji tradycyjnej procesji, która wyjdzie na ulice Krakowa.

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału

- napisał abp Jędraszewski i dodał, że "zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników. Stwarza to możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku będzie obchodzona w dniu 11 czerwca".

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos
Więcej o: