Reakcja po "Zabawie w chowanego". Watykan dał abp. Gądeckiemu upoważnienia do sprawdzenia biskupa Janiaka

Abp Stanisław Gądecki dostał upoważnienia z Watykanu, by przeprowadzić dochodzenie ws. biskupa Edwarda Janiaka. Duchowny - co ujawniono w filmie Sekielskich "Zabawa w chowanego" - tuszował przestępstwa seksualne podległych sobie księży.

Biskup Edward Janiak to jeden z antybohaterów drugiego filmu Sekielskich "Zabawa w chowanego". Janiak miał kryć księży, którzy mu podlegali, mimo tego, że duchowni molestowali nieletnich. W dokumencie padły zarzuty wobec biskupa, że tuszował dwie takie sprawy.

Z kolei OKO.press ustaliło, że jest jeszcze trzecia - Janiak miał tuszować działania swojego kolegi, księdza Edwarda P., skazanego za molestowanie dwóch ministrantów.

Czytaj więcej: W sprawie biskupa Edwarda Janiaka wysłano list do Watykanu. Kuria nie chce go pokazać

W sprawie Janiaka zareagował Episkopat, który zdecydował, że biskup nie odprawi święceń kapłańskich w Kaliszu. Jednocześnie Kuria Diecezjalna w Kaliszu broniła postawy bp. Janiaka.

Zobacz wideo Terlikowski wyjaśnia swoje słowa z "Zabawy w chowanego"

Abp Gądecki z upoważnieniem do "przeprowadzenia dochodzenia" ws. Janiaka

Zaczęły pojawiać się też głosy, że Watykan ukarze bp. Janiaka odwołaniem ze stanowiska. 2 czerwca na stronie Archidiecezji Poznańskiej kierowanej przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego pojawił się komunikat w sprawie bp. Janiaka.

W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów (...) pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych

- czytamy w piśmie. Dodatkowo padła deklaracja, że do czasu kolejnych decyzji, Kongregacja ds. biskupów oddała wszelkie kompetencje arcybiskupowi metropolicie poznańskiemu do "zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych".

Więcej o: