Marian Filar nie żyje. Prawnik, profesor UMK i były poseł miał 77 lat

Uniwersytet Mikołaja Kopernika poinformował o śmierci profesora Mariana Filara. Były prorektor UMK oraz poseł na Sejm miał 77 lat.

"W wieku 77 lat zmarł prof. Marian Filar, wybitny znawca prawa karnego, były prorektor UMK, dziekan Wydziału Prawa i Administracji i poseł na Sejm" - czytamy w komunikacie uczelni, który pojawił się w poniedziałek 1 czerwca.

Nie żyje profesor Marian Filar - były poseł, specjalista prawa karnego miał 77 lat

Marian Filar urodził się 6 października 1942 roku w Krośnie, gdzie ukończył liceum, a następnie Pomaturalne Technikum Górnicze w Krakowie. "Praca pod ziemią dla człowieka z humanistycznym zacięciem, który miał głowę w chmurach, to była solidna nauka prawdziwego życia. W kopalni życiowo okrzepłem" - cytuje byłego prorektora uczelnia.

W 1967 roku Marian Filar ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie kontynuował swoją karierę naukową. W 1988 roku uzyskał tytuł profesora. Od 1987 do 1990 roku był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji, a od 1990 do 1993 roku był też prorektorem UMK do spraw studenckich.

Marian Filar specjalizował się w prawie karnym i polityce kryminalnej. Napisał 180 prac, których tematami było między innymi prawo medyczne czy przestępstwa na tle seksualnym. Jest też autorem i współautorem wielu podręczników akademickich. W międzyczasie wykładał na uniwersytetach zagranicznych np. w Niemczech, Włoszech czy Finlandii. Był też ekspertem Organizacji Narodów Zjednoczonych w dziedzinie zapobiegania i kontroli przestępczości. W latach 1997-2000 był wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu. 

Na początku lat 90. zaangażował się w działalność Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności. Od 2007 do 2011 roku był posłem Sejmu wybranym z listy "Lewica i Demokraci". W 2006 roku kandydował na prezydenta Torunia przy poparciu Platformy Obywatelskiej. Udało mu się wtedy uzyskać drugi wynik. W 2015 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Został też wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Więcej o: