Tatry. TOPR ogłosił lawinową "jedynkę". Na szczyty gór wróciła zima

Weekendowa pogoda sprawiła, że warunki w Tatrach nie sprzyjają turystyce. Na niżej położonych szlakach jest mokro i błotniście, z kolei w najwyższych partiach gór zrobiło się zimowo. TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach znów panują zimowe warunki. Z informacji, jakie podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wynika, że całkowita grubość pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu wynosi 38 cm, w Dolinie Pięciu Stawów 33 cm, a na Hali Gąsienicowej - 9 cm. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega z kolei przed lawinami, z kolei Tatrzański Park Narodowy - przed mokrymi i śliskimi szlakami.

Tatry. W najwyższych partiach gór panują zimowe warunki. "Wiele szlaków jest nieprzetartych"

Z komunikatu, jaki wydał TOPR, wynika, że lawiny mogą schodzić w najwyższych partiach gór, powyżej 1900 m.n.p.m. Obowiązuje tam pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy informują, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe głównie przy dużym obciążeniu dodatkowym na najbardziej stromych stokach. Mimo to wzywają, aby podczas wycieczek w Tatry zachować szczególną ostrożność. 

O trudnych warunkach na górskich szlakach informuje także Tatrzański Park Narodowy.

"Na niżej położonych szlakach jest mokro, ślisko i błotniście, w wielu miejscach występują kałuże. Po intensywnych opadach deszczu w potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody. Powyżej górnej granicy lasu panują warunki zimowe. Wiele szlaków jest nieprzetartych. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana. Szczególnie niebezpieczne są miejsca, gdzie wiatr utworzył świeże depozyty śniegu. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się nim" - czytamy w komunikacie TPN

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego
Więcej o: