Długoterminowa prognoza pogody na czerwiec. IMGW: W lecie możliwe niedobory wody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody na lato 2020. Jaki będzie rozpoczynający się właśnie czerwiec? Meteorolodzy prognozują, że ten miesiąc będzie suchy i ciepły.

Synoptycy z IMGW prognozują, że w czerwcu 2020 średnia temperatura powietrza w całym kraju będzie wyższa od normy wieloletniej. Liczba dni, w których trakcie będzie padał deszcz, będzie z kolei w normie. Z przewidywań meteorologów wynika, że w tym miesiącu w Polsce może wystąpić susza hydrologiczna w zlewniach Wisły i Odry.

"Wysokie temperatury w połączeniu z opadami sygnalizują gwałtowne burze, szczególnie w czerwcu i lipcu [...]. Takie lato może przynieść okresowe niedobory wody w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, Polesiu i Wyżynie Lubelskiej" - czytamy w komunikacie IMGW.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Lato 2020. Jaki będzie lipiec, a jaki sierpień? IMGW prognozuje suche miesiące

Jakie będą pozostałe miesiące lata? W lipcu wzrośnie zarówno temperatura, jak i liczba dni z opadami. Oba te wskaźniki powinny być w normie lub powyżej normy. Synoptycy piszą, że takie warunki pogodowe będą sprzyjać rozwojowi wegetacji upraw i roślin. Lipcowe deszcze nie poprawią jednak sytuacji hydrologicznej, a poziom wody w rzekach wciąż będzie niski.

W sierpniu będzie jeszcze cieplej, a opadów będzie mniej. Z przewidywań synoptyków wynika, że średnia temperatura na przeważającym obszarze kraju powinna być tak jak w lipcu - powyżej normy, a opady w normie lub nieco powyżej normy. Wyjątkiem mogą być południowa Wielkopolska, Opolszczyzna, Polesie i Wyżyna Lubuska, gdzie opadów może być mniej niż w latach ubiegłych.

"Sierpień będzie przedłużeniem suchego okresu, albowiem prognozowana temperatura będzie wyższa od normy wieloletniej. Suma opadu będzie natomiast w normie lub nieco powyżej normy, co nie oznacza jednak diametralnej poprawy warunków hydrologicznych" - informuje IMGW

Przypomnijmy, że powyższe przewidywania meteorologów to długoterminowa prognoza pogody, która obarczona jest dużym błędem. Precyzyjne przewidywanie pogody z dużym wyprzedzeniem nie jest możliwe.

Więcej o: