Intensywne opady na południu Polski. Stany alarmowe i ostrzegawcze przekroczone w 19 miejscach

Ulewne deszcze przynoszą podwyższenie stanu wody w polskich rzekach. W niedzielne popołudnie IMiGW zaktualizował dane: stany ostrzegawcze przekroczono w 19 miejscach, a w dwóch w woj. śląskim poziom wody był wyższy od stanu alarmowego.

IMiGW już wcześniej wydawał ostrzeżenia przed intensywnym deszczem w niedzielę na południu Polski. Obowiązują do rana i obejmują województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Chodzi głównie o dopływy górnej Wisły. Ponadto, w województwie śląskim wydano ostrzeżenie dla Górnej Odry i jej dopływów. Jak mówiła Izabela Adrian z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sytuacja jest dynamiczna.

Stany ostrzegawcze przekroczone w 19 miejscach

W ciągu dnia sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła. Według najnowszych danych z godziny 15, odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego w 19 miejscach. W dwóch z nich, w województwie śląskim, poziom wody przekroczył nawet stan alarmowy.

IMGW wydał także ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia, obejmujące Zalew Szczeciński i Zalew Wiślany ze względu na silny wiatr z kierunku północnego - może tam wystąpić niewielka cofka i mogą zostać lokalnie przekroczone stany ostrzegawcze. To ostrzeżenie obowiązuje do godziny 18:00, w kolejnych godzinach sytuacja będzie się stabilizować, a stany wód - obniżać.

Więcej o: