Pogoda na weekend 30-31 maja. Deszczowy i pochmurny koniec miesiąca

Prognoza pogody na weekend 30-31 maja. Na ostatni weekend maja synoptycy zapowiadają sporo zachmurzeń i opadów deszczu. W sobotę zapowiadane są też niższe temperatury.
Zobacz wideo Sprawdź, czym oddychasz. Aplikacje smogowe, które warto mieć na smartfonie

W weekend Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla wschodniej i południowej Polski. Dotyczą one intensywnych opadów deszczu.

Pogoda na sobotę 30 maja. Dziś od 11 do 18 stopni

W sobotę najchłodniejszy dzień z temperaturą maksymalnie do 11 stopni Celsjusza czeka mieszkańców Podkarpacia. Jeden stopień więcej ma być w województwach lubelskim i małopolskim. Od 13 do 14 stopni będzie z kolei w Katowicach, Opolu, Łodzi i Kielcach. Termometry pokażą 15 stopni w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. Najwyższa temperatura jest dziś zapowiadana dla Olsztyna, gdzie będzie 18 stopni. W pozostałych regionach: w województwach podlaskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim będzie 17 stopni.

W sobotę więcej rozpogodzeń i brak opadów zapowiadany jest jedynie dla województwa lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W pozostałych regionach będzie więcej chmur oraz deszczu. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w województwach mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. W tych regionach może spaść od 25 do nawet 50 mm deszczu. Wiatr słaby rano i umiarkowany po południu.

Pogoda na niedzielę 31 maja. Ostrzeżenia przed opadami na południu Polski

W niedzielę temperatura będzie już zdecydowanie wyższa. 13 stopni zapowiadane jest w Katowicach, a 14 stopni w Krakowie. Od 16 do 17 stopni będzie w województwach świętokrzyskim i pomorskim. 18 stopni pokażą termometry w Białymstoku i Rzeszowie, a 19 stopni w województwach lubelskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim. 20 stopni w niedzielę zapowiadanych jest w Opolu, Zielonej Górze i Szczecinie. Najwyższa temperatura, 21 stopni, prognozowana jest dla Dolnego Śląska.

Duże rozpogodzenia zapowiadane są na północy i zachodzie kraju. Więcej chmur i opady deszczu prognozowane są w województwach podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim. Ostrzeżenia przed najbardziej intensywnymi opadami wydane zostały przez IMGW dla Małopolski, Śląska i Podkarpacia. W tych regionach może spaść od 25 do 40 mm deszczu. Przewidywane są dziś także silniejsze porywy wiatru: momentami może wiać nawet do 70 km/h, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj: pogoda.gazeta.pl.

Więcej o: