Niedziele handlowe 2020. Czy sklepy będą dziś otwarte? [31 maja]

Czy 24 maja to niedziela handlowa? Przypominamy, gdzie będziemy mogli zrobić dziś zakupy i o jakich zasadach należy pamiętać, idąc do sklepu.

31 maja nie jest niedzielą handlową. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta mówi, że w dni takie jak ten sklepy wielkopowierzchniowe, np. Biedronka i Lidl, będą zamknięte. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zrobić zakupów. W niedziele niehandlowe otwarte mogą być m.in. apteki, piekarnie, stacje benzynowe, sklepy znajdujące się na dworcach i placówki pocztowe.

Przypomnijmy, że w 2020 roku będą jeszcze cztery niedziele handlowe. Wypadną one 28 czerwca, 30 sierpnia oraz 13 i 20 grudnia.

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

Zakupy w czasach pandemii. O jakich zasadach trzeba pamiętać?

27 maja polski rząd ogłosił wejście w IV etap odmrażania gospodarki i życia społecznego. Zniesiono m.in. limit osób, które mogą przebywać w sklepach oraz obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni otwartej. Zasłanianie ust i nosa w takich miejscach jak sklepy, urzędy czy środki komunikacji publicznej wciąż jest jednak obowiązkowe. Maseczkę lub inną zasłonę trzeba nosić również wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zachować dwumetrowego odstępu od innych osób, np. na zatłoczonym chodniku. W sklepach w dalszym ciągu trzeba nosić rękawiczki lub dezynfekować ręce przed wejściem na teren danej placówki handlowej.

Więcej o: