Lempart kontra Ordo Iuris. Sąd zabronił jej mówić, że to "opłacani przez Kreml fundamentaliści"

Marta Lempart, działaczka feministyczna, została pozwana przez Ordo Iuris za stwierdzenie, że fundacja to "opłacani przez Kreml fundamentaliści". Po tym, jak sąd zabronił jej "rozpowszechniania informacji" na temat Ordo Iuris, Twitter postanowił "pomóc" Lempart. W mediach znajdziemy już nawet wierszyki o finansowaniu fundacji.

Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet poinformowała na Twitterze, że decyzją sądu zabroniono jej - na czas postępowania, nie więcej niż rok - "zaprzestania rozpowszechniania informacji o tym, że Fundacja Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris to opłacani przez Kreml fundamentaliści".

Chodzi o wpis Lempart z 2019 roku z innego medium - Facebooka. Tu jego fragment:

Sadyści z "Instytutu" Ordo Iuris mają na tyle wsparcia finansowego z Kremla, że stać ich m.in. na to, żeby lecieć do Nairobi na szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych i kłamać, że reprezentują Polskę i polskie kobiety.

Z kolei całkiem serio sprawę potraktował portal pch24.pl (Polonia Christiana), który informację o tym zatytułował: "Instytut Ordo Iuris wygrał pierwszą bitwę w wojnie o swoje dobre imię".

Sama Lempart kpiła z efektów pozwu, pisząc:

Kolejny pozew od Ordo Iuris, od razu z zabezpieczeniem. Przeczytajcie, czego dotyczy, bo mnie przecież nie wolno tego napisać.
Zobacz wideo Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie była pisana przez Ordo Iuris? Bodnar komentuje

"Na górze róże, na dole winogron kiści, Sąd zabronił mówić, że Ordo Iuris to opłacani przez Kreml fundamentaliści"

Ujawnienie zabezpieczenia sądu przez Lempart doprowadziło do tego, że na Twitterze krąży już sporo postów nawiązujących do tej sprawy w bardziej lub mniej luźny sposób. Dziennikarz Maciej Bąk pisał np.:

Na górze róże; Na dole winogron kiści; OKO Press: Sąd zabronił mówić, że Ordo Iuris to opłacani przez Kreml fundamentaliści.

Z kolei posłanka klubu Lewicy Katarzyna Ueberhan stwierdziła:

Ordo Iuris pozwało Martę Lempart, bo zarzuciła im finansowanie przez Kreml. Też chcę wiedzieć, kto finansuje fundamentalistów. A Ty? Sojusz 'tronu z ołtarzem' - prawicowych polityków i fundamentalistów katolickich, niszczy demokrację w PL, walczy z kobietami i łamie ich prawa!
Więcej o: