Związkowcy z Poczty Polskiej zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o 70 mln na organizację majowych wyborów

Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z przeznaczeniem ok. 70 mln zł na organizację wyborów prezydenckich - informuje tvn24.pl. To właśnie na taką kwotę opiewają faktury wystawione Poczcie Polskiej w związku z przygotowaniami do majowego głosowania. Spółka podkreśla, że działała zgodnie z prawem, w oparciu o wyraźne polecenie premiera.

"68 896 820 złotych - na taką kwotę opiewają faktury, które w związku z przygotowaniami do organizacji majowych wyborów prezydenckich Poczta Polska podpisała z co najmniej czterema firmami. Z dokumentów wynika, że Poczta wypłaciła z tego już ponad 26 milionów złotych, choć wybory prezydenckie się nie odbyły" - podał w tym tygodniu portal tvn24.pl.

Portal poinformował także, że z dwiema firmami umowy podpisano już 18 kwietnia. Jedna z nich miała otrzymać ponad 30 mln zł brutto, a dotychczas - w ramach przedpłaty - dostała przelewy opiewające na siedem milionów złotych. Druga z nich otrzymała 12 mln złotych z zaplanowanych ponad 31 mln brutto.

Umowa na opisywane ponad 30 mln brutto ma tytuł: "Outsourcing czynności eksploatacyjnych zleceniobiorcy, czyli na rzecz Poczty Polskiej. Usługi polegające na skompletowaniu pakietów wyborczych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej urządzanych w 2020 r.".

Inna umowa dotyczyła urn wyborczych - zapłacono już faktury (ponad 2,3 mln zł brutto). Jest też umowa na "worki", do przewożenia głosów - na ponad 5,1 mln zł brutto.

Związkowcy zawiadamiają prokuraturę

Jak podaje tvn24.pl, Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty złożył w czwartek zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Poczty Polskiej.

Związkowcy twierdzą, że w ich ocenie zarząd "dopuścił się działania na szkodę zarządzanej przez nich spółki". Podkreślają, że "zarząd Poczty Polskiej S.A. nie miał zawartej żadnej umowy z przedstawicielami Rządu RP jako odpowiedzialnym za przygotowania do przeprowadzenia wyborów".

Zobacz wideo Dlaczego majątki rodzin polityków wciąż nie są jawne?

Poczta Polska: Działania w oparciu o decyzję premiera

W czwartek na stronie internetowej Poczty Polskiej pojawił się komunikat spółki. Władze Poczty podkreślają, że spółka działała "w oparciu o decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 roku (...) zawierającą polecenie realizacji działań zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w trybie korespondencyjnym".

Poczta Polska S.A. podjęła szereg niezbędnych działań zmierzających do należytego przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w trybie korespondencyjnym, w szczególności przygotowała m.in. struktury organizacyjne i niezbędną infrastrukturę, w tym także opracowała projekty procedur dla poszczególnych etapów planowanego procesu wyborczego

- czytamy w komunikacie.

Spółka podkreśla, że "nie zamawiała wydruku kart wyborczych, instrukcji głosowania korespondencyjnego, ani oświadczeń o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania". Jej zadaniem miało być "skompletowanie pakietów wyborczych, na które składają się również każdorazowo trzy koperty".

Poczta Polska nie ujawnia informacji dotyczących zawartych umów związanych z realizacją decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 roku, nr BPRM.4820.2.3.2020, ponieważ stanowią one tajemnicę prawnie chronioną.

- dodaje spółka.

Więcej o: