Pogoda. IMGW ostrzega przed burzami "od Mazur po Górny Śląsk". Gdzie jest burza?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Wyładowania atmosferyczne wystąpią przede wszystkim na południowym wschodzie kraju. Synoptycy prognozują opady dochodzące do 30 mm.

Ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia przed burzami obowiązują w czterech województwach - śląskim, małopolskim, podkarpackim (z wyłączeniem powiatów niżańskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i Tarnobrzegu) oraz świętokrzyskim (z wyłączeniem powiatów włoszczowskiego, koneckiego, kieleckiego, Kielc, skarżyskiego, starachowickiego, ostrowieckiego, opatowskiego i sandomierskiego). Z mapy zagrożeń na portalu pogodynka.pl wynika, że opady mogą osiągnąć lokalnie 30 mm, a deszczom będą towarzyszyć silne podmuchy wiatru o prędkości do 60 km/h.

Największe zagrożenie burzami występuje na południowym wschodzie kraju, jednak wyładowań atmosferycznych można spodziewać się także w innych regionach.

"Burze możliwe są w strefie frontu atmosferycznego, który w południe będzie leżał w pasie od Mazur przez centrum kraju po Górny Śląsk oraz na wschód od frontu. Największe prawdopodobieństwo burz będzie na południowym wschodzie kraju. Pamiętajcie o ostrzeżeniach!" - czytamy na Twitterze IMGW.

Jak sprawdzić, gdzie jest burza?

To, gdzie jest burza, można sprawdzić za pomocą kilku stron internetowych. Jedną z nich jest strona blitzortung.org, która pokazuje wyładowania atmosferyczne i burze wykrywane w czasie rzeczywistym. Portal burze.dzis.net wizualizuje z kolei dane o burzach, które wystąpiły na danym terenie w ciągu ostatnich dwóch godzin. Do śledzenia tego, gdzie jest burza, służą także liczne aplikacje mobilne, np. Monitor Burz.

Więcej o: