Tatry. W górach znów spadł śnieg. TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed lawinami, które mogą schodzić w najwyższych partiach gór. W najbliższych dniach prognozowane są dalsze opady śniegu, które mogą doprowadzić do wzrostu zagrożenia lawinowego.

18 maja TOPR poinformowało, że zawiesza wydawanie komunikatów lawinowych do czasu pojawienia się zagrożenia lawinowego. Nieco ponad tydzień później taka okazja znów się nadarzyła i 26 maja przed godziną 20 ratownicy wydali komunikat o pierwszym, czyli najniższym stopniu zagrożenia lawinowego.

"Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - czytamy w komunikacie TOPR.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

TOPR ostrzega przed lawinami. "Prognozowany jest dalszy opad śniegu"

Ratownicy piszą, że warunki są na ogół dogodne, a zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w partiach gór położonych powyżej 1900 m.n.p.m. Prognozuje się jednak dalsze opady śniegu, co może powodować wzrost zagrożenia lawinowego, głównie powyżej 2000 m.n.p.m. 

O trudnych warunkach w Tatrach informuje także Tatrzański Park Narodowy.

"Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Na szlakach jest ślisko, mokro i błotniście [...] W wyższych partiach Tatr (od wysokości około 1800 m n.p.m.), warstwa świeżego śniegu pokryła śnieg starszy i zmrożony. Powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach nadal zalega twardy śnieg i występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się nim - czytamy w komunikacie TPN

Więcej o: