Kim jest Kuba Strzyczkowski - nowy dyrektor Trójki Polskiego Radia?

Kuba Strzyczkowski został nowym dyrektorem Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na tym stanowisku zastąpił Tomasza Kowalczewskiego, który odszedł po sytuacji związanej z unieważnieniem Listy Przebojów Trójki, w której wygrała piosenka Kazika.

Jakub Strzyczkowski pracę jako dziennikarz zaczął w 1989 roku w Polskim Radiu. Wtedy też jako "druh zastępowy" poprowadził jedno wydanie Listy przebojów Programu Trzeciego. W 1991 roku został stałym prowadzącym programu dla dzieci pt. "Zagadkowa Niedziela".

Jaku Strzyczkowski nowym dyrektorem Programu Trzeciego Polskiego Radia

Od 1995 roku Jakub Strzyczkowski prowadzi też radiową licytację na rzecz Rodzinnych Domów Dziecka - dawniej program nazywał się "Pocztówka do Świętego Mikołaja", a obecnie "Idą Święta". Od 2002 roku prowadzi audycję "Za, a nawet przeciw" oraz piątkowe popołudniowe wydania programu "Zapraszamy do Trójki".

Przez większą część kariery zawodowej współpracował z Polskim Radiem, a w międzyczasie realizował też programy dla TVP 1. W tej stacji prowadził takie programy jak "Z refleksem", "Kwadrans po ósmej" czy "Teleexpress". W poniedziałek 25 maja 2020 roku został mianowany dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu Trzeciego Polskiego Radia.

W 2009 roku Jakub Strzyczkowski był jednym z dziennikarzy, którzy podpisali petycję przeciwko odwołaniu Magdy Jethon ze stanowiska dyrektor stacji. Jak podaje Onet.pl dziennikarz wzbudził kontrowersje za sprawą dwóch audycji "Za, a nawet przeciw", które dotyczyły środowiska LGBT. Na antenie programu rozmawiał m.in. o "dyktaturze mniejszości seksualnych", a osoby LGBT nazywane były przez niektórych słuchaczy jako zboczeńcami i zwyrodnialcami. Parę lat później w programie zadał pytanie: "Czy sąsiedzi homoseksualiści mi przeszkadzają?".

- Ktokolwiek w takich warunkach przyjmuje propozycję szefowania Trójce, budzi moje wątpliwości. W obecnej sytuacji najpierw musiałaby się oczyścić atmosfera na bardziej przejrzystą, żeby móc w ogóle myśleć o powrocie "starej" Trójki. O ile ten powrót w ogóle jeszcze jest możliwy - komentował wybór nowego dyrektora "Trójki" Wojciech Mann.

Zobacz wideo Kamil Bortniczuk komentuje aferę w Trójce

Po nominacji Jakuba Strzyczkowski zapewnił, że do pracy w Trójce wracają Marcin Łukawski, Krystian Hanke, Tomasz Rożek czy Piotr Stelmach. - Zaprosiłem też do powrotu Marka Niedźwieckiego, jestem pewien, że Lista wróci na antenę - dodał nowy dyrektor.

Więcej o: