20 tys. łóżek mniej w ciągu czterech lat w polskich szpitalach. MZ: Nie zmniejsza to dostępności do usług

Zgodnie z pismem Ministerstwa Zdrowia, które opublikował senator Krzysztof Brejza wynika, że w ostatnich czterech latach liczba łóżek w polskich szpitalach zmniejszyła się o około 20 tysięcy. Według wiceministra resortu nie świadczy to o zmniejszeniu dostępności pacjentów do usług medycznych.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez senatora Koalicji Obywatelskiej na koniec 2016 roku w szpitalach w Polsce dostępnych było 218 250 łóżek. Pod koniec 2019 roku było to już 200 260 łóżek, a do 31 marca 2020 roku liczba ta spadła do 198 258. "Szokuje zwłaszcza likwidacja 2000 łóżek szpitalnych w przededniu pandemii (styczeń-marzec 2020)" - napisał na swoim Twitterze Krzysztof Brejza.

Ministerstwo Zdrowia o mniejszej liczbie łóżek w szpitalach. "Nie ograniczają dostępności do świadczeń"

W uzasadnieniu Ministerstwa Zdrowia czytamy: "Należy wskazać, że decyzje kierownika podmiotu leczniczego, dotyczącego struktury organizacyjnej podmiotu, często podyktowane są potrzebą lepszego wykorzystania zasobów i nie ograniczają dostępności do świadczeń. Zmniejszenie liczby łóżek ma również związek m.in. z zapotrzebowaniem na nowe świadczenia zdrowotne (...) oraz wprowadzenie nowych norm zatrudniania pielęgniarek". Odpowiedź na pytanie Krzysztofa Brejzy przygotował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dane przedstawione przez ministerstwo obejmują także placówki prywatne, które nie korzystają z finansowania publicznej służby zdrowia. Baza łóżkowa jest więc powiększona o liczby z prywatnych lecznic.

Jak informuje Wp.pl "nowe normy zatrudnienia pielęgniarek" dotyczą regulacji wprowadzonych w styczniu 2019 roku. Dotyczyło to liczby pielęgniarskich etatów przypadających na szpitalne łóżko. Zgodnie z nowymi regulacjami na oddziałach zachowawczych na jedno łóżko ma przypadać 0,6 etatu pielęgniarskiego, na zabiegowych - 0,7 etatu. W wielu placówkach zmniejszono więc liczbę łóżek, ponieważ nie było wystarczającej liczby pielęgniarek. By spełnił wymagania Ministerstwa Zdrowia polskie szpitale powinny zatrudnić około 10 tysięcy nowych pielęgniarek.

Zobacz wideo Jak naprawić służbę zdrowia? Zandberg: „Dziura w podatku CIT wciąż zieje”
Więcej o: