Kim jest Małgorzata Manowska? W resorcie Ziobry za "pierwszego PiS-u", później szkoliła sędziów i prokuratorów

Rzecznik Andrzeja Dudy poinformował, że na stanowisko Pierwszej Prezeski Sądu Najwyższego mianowana została Małgorzata Manowska. Wcześniej kandydatka otrzymała 25 głosów poparcia w ramach posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.

"Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzje personalne dotyczące stanowisk w SN. Prezydent RP zdecydował o powołaniu, spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez ZO Sędziów Sądu Najwyższego, pani sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko Pierwszego Prezesa SN" - napisał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski na Twitterze.

Dodatkowo sędzia Michał Laskowski został powołany na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej. Andrzej Duda mógł wybrać na to stanowisko jednego spośród trzech kandydatów wskazanych przez Zgromadzenie Sędziów Izby Karnej.

Małgorzata Manowska powołana na stanowisko Pierwszej Prezeski Sądu Najwyższego

Małgorzata Manowska urodziła się w Warszawie w 1964 roku. Jest prawniczką, procesualistką cywilną. Ma tytuły doktor hab. nauk prawnych i profesor nadzwyczajnej Uczelni Łazarskiego.

W 1994 roku zdała egzamin sędziowski, po czym orzekała kolejno w Sądzie Rejonowym Warszawa-Praga, Sądzie Okręgowym w Warszawie i od 2004 w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Od 30 marca do 27 listopada 2007 obejmowała funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Była odpowiedzialna za nadzór nad sądownictwem. Od 2016 roku pełniła funkcję dyrektorki KSSiP (Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury).

W 2018 roku powołana została na sędzię Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Legalność tej nominacji, podczas trwającego kryzysu wokół SN, było przedmiotem kontrowersji w środowisku sędziowskim. Politycy Prawa i Sprawiedliwości już w lipcu 2018 roku wymieniali Małgorzatę Manowską jako kandydatkę na stanowisko Pierwszej Prezeski Sądu Najwyższego.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego oddano 95 ważnych głosów ważnych. Sędzia Włodzimierz Wróbel uzyskał 50 głosów, Małgorzata Manowska - 25 głosów, Tomasz Demendecki -14 głosów, Leszek Bosek - 4 głosy, Joanna Misztal-Konecka - 2 głosy. 

Zobacz wideo Jakie będzie zdanie SN ws. wyborów? Komentuje Marcin Ociepa
Więcej o: