Pogoda - gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW: nawałnice w kilku województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem w Polsce. W poniedziałek obowiązują one w kilku województwach.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

W poniedziałek 25 maja synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla kilku województw. Od godziny 11 nawałnice mogą pojawić się w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW przed burzami na poniedziałek 25 maja

Około godziny 13 burze z gradem zapowiadane są także w województwie łódzkim oraz w południowych i wschodnich powiatach Wielkopolski. Później burzowy front przesunie się nad województwa mazowieckie, podlaskie i lubelskie.

W tych regionach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie burz z intensywnymi opadami deszczu. Miejscami suma opadów ma wynieść od 20 do 30 mm. Porywy wiatru wyniosą z kolei od 60 do 70 kilometrów na godzinę. Lokalnie burzom może też towarzyszyć grad.

Alerty obowiązują do godziny 20 na północy i 21-22 na południu i wschodzie kraju. Ostrzeżenia przed burzami zostały też wydane na wtorek 26 maja. Dotyczą one województw mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W środę z kolei, lokalne burze mogą pojawić się ponownie w centralnej i południowo-wschodniej Polsce. Według wstępnych prognoz w następnych dniach pojawiać się będzie więcej rozpogodzeń i przelotnych opadów deszczu. 

Więcej o: