Wiceminister zdrowia o sprawie zakupu chińskich maseczek: Czekam cierpliwie na wezwanie śledczych

- Oczekuję na wezwanie prokuratury cierpliwie. Jeżeli takie będzie, jestem do dyspozycji, by odpowiedzieć na pytania - mówi w Radiu ZET Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia o śledztwie dotyczącym zakupu wadliwych maseczek ochronnych.
Zobacz wideo Miliony za maseczki z podrobionym certyfikatem. Wiceminister zdrowia tłumaczy

Wiceminister resortu zdrowia poinformował, że wraz z doniesieniem do prokuratury, przekazał także pliki dokumentów, które teraz śledczy analizują. Sprawa dotyczy zakupu przez ministerstwo zdrowia maseczek, które nie spełniały norm i miały wadliwe certyfikaty. Za zakup w resorcie odpowiedzialny był właśnie Janusz Cieszyński. - Działałem wtedy w jednym celu, żeby zapewnić polskim pracownikom służby zdrowia środki ochrony indywidualnej, które wtedy się kończyły. Mieliśmy pewną pulę, ale zapasy topniały w oczach. Musieliśmy działać tak szybko, jak to było możliwe - tłumaczy Cieszyński.

- W momencie kiedy pojawiły się wątpliwości co do tych maseczek, zbadaliśmy je w certyfikowanym laboratorium. Wtedy dowiedzieliśmy się, że te maski nie spełniają norm - dodaje wiceminister. - Udało się wycofać wszystko, co było w magazynach. Z tamtego transportu, maseczki zostały wydane, jako chirurgiczne. One nie są wykorzystywane w kontakcie z pacjentami z COVID-19 - wyjaśnia Cieszyński.

Pytany czy w związku z nieprawidłowościami przy zakupie maseczek, poda się do dymisji, odpowiedział: - Jestem każdego dnia do dyspozycji ministra Szumowskiego i premiera Morawieckiego. Oni decydują, czy będę swoją misję w ministerstwie kontynuował. Jeżeli będzie taka decyzja, to ja się jej poddam, nie ma co do tego żadnych wątpliwości - deklaruje w Radiu ZET Janusz Cieszyński.

W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" podała, że Ministerstwo Zdrowia kupiło maseczki ochronne za pośrednictwem Łukasza Guńki, instruktora narciarskiego z Zakopanego, znajomego ministra Łukasza Szumowskiego i jego brata. Jak wykazała później kontrola resortu, sprzęt kupiony w marcu za ponad pięć mln zł nie spełniał wymaganych norm. Sprawę bada prokuratura. 

Wyszło też na jaw, że Centralne Biuro Antykorupcyjne i Ministerstwo Zdrowia we wspólnym oświadczeniu, CBA już pod koniec marca zwróciło uwagę resortowi, że "istnieją poważne wątpliwości co do wiarygodności oferty".

Więcej o:
Komentarze (132)
Wiceminister zdrowia o sprawie zakupu chińskich maseczek: Czekam cierpliwie na wezwanie śledczych
Zaloguj się
 • robson15

  Oceniono 35 razy 33

  Wcale się nie dziwię ze czeka cierpliwie i bez obaw. Po prostu wie że prokuratura spacyfikowana przez mgr Zero zamiecie całą sprawę pod dywan. Doskonale wiedzą wszyscy pisowscy aparatczycy ze w państwie PIS są całkowicie bezkarni i mogą chapać kasę ile dusza zapragnie. Owszem czasami "Naczelnik" rzuci kogoś dla niepoznaki na pożarcie ale i tak takiemu delikwentowi krzywda się nie stanie. Znajda mu jakąś przytulną dobrze opłacaną posadkę w spółce Skarbu państwa.
  Co do afery z maseczkami i rodziną ministra to bardziej niż pewne że śledztwo tak będzie prowadziła zerowa prokuratura że nikt nie będzie miał przedstawionych zarzutów.
  Inaczej by było gdyby to dotyczyło kogoś z opozycji. Prokuratura Zero już dawno by postawiła zarzuty, kulsony wtargneły by o szóstej rano do mieszkania delikwenta, oczywiście w obecności kamer szczujni TV PIS. Ot, państwo PIS w całej krasie

 • jurek4491

  Oceniono 29 razy 27

  Tej AFERY PiS da nie podpasuje pod Tuskowych .
  Morawiecki , Sasin i Szumowski powinni już siedzieć .

 • loganty

  Oceniono 26 razy 24

  "Czekam cierpliwie na wezwanie śledczych"...
  A pytania i odpowiedzi mamy już uzgodnione i Zero mi zrobią...

 • rr-ss

  Oceniono 22 razy 18

  a można sprawdzić skąd skromny instruktor narciarski miał milion na zakup maseczek, które sprzedał MZ z 500% zyskiem czyli za 5 mln?

 • c.t.k

  Oceniono 21 razy 17

  Dobrze jest mieć swoich śledczych, wpaść do nich na kawę, pogadać o d*pie Maryni.
  Dobrze jest mieć swoich prokuratorów, wpaść do nich na koniaczek, pogadać o d*pie Agaty.
  Dobrze jest mieć swoich sędziów, wpaść do nich na obiad, pogadać ogólnie o d*pach.

 • maciek76

  Oceniono 18 razy 16

  Nadstawi kark za Szumowskich? Cóż za poświęcenie. Widać, że Szumowski przynajmniej łupem dzieli sie uczciwie!

 • moonglow

  Oceniono 19 razy 15

  Doczekasz się.

 • chi-neng

  Oceniono 16 razy 14

  Afera goni afere w tej przekletej po wieki sekto-mafii, ktora mianuje sie najwyzszymi wladzami Polski.
  KACZYNSKI, TY *AJDAKU SPOD CIEMNEJ GWIAZDY!
  Cos ty zrobil z tej Polski w przeciagu 5 lat!
  Z zemsty na bylych wladzach za wlasne i niemoty ex-prezydenta brata, porazki polityczne!
  Gansterami obsadziles wszystkie organy, instytucje w calej Polsce, by tobie i twoim podlym, cynicznym aspiracjom, sluzyly!
  Mam nadzieje, ze doczekam dnia wymierzenia kary , na jaka sobie zaslugujecie, tobie i twoim wszystkim, bez wyjatkow, przydupasom.

 • jozinzpolski

  Oceniono 15 razy 13

  A wam, ku..., przeszkadzały ośmiorniczki po 30 zł za kg w makro

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX