Zamiast Janiaka święcenia ma prowadzić biskup Napierała. "On też wiedział o czynach pedofilskich"

Biskup Stanisław Napierała, który zgodnie z decyzją Episkopatu miał zastąpić podczas sobotnich uroczystości biskupa Edwarda Janiaka, również miał wiedzieć o czynach pedofilskich popełnianych przez księdza Arkadiusza H. w diecezji kaliskiej. Informację o tym podał m.in. jeden z bohaterów filmu "Zabawa w chowanego".

Biskup Edward Janiak, który według dowodów przedstawionych w dokumencie braci Sekielskich krył sprawców pedofilii, nie będzie przewodniczył sobotnim święceniom kapłańskim w katedrze w Kaliszu - poinformowało w piątek Biuro Delegatury Konferencji Episkopatu Polski ds. dzieci i młodzieży. Ma go zastąpić biskup kaliski senior, Stanisław Napierała. "Wiemy, że ten hierarcha także wiedział o czynach pedofilskich księdza Arkadiusza H., gdy dochodziło do nich na terenie diecezji kaliskiej" - informuje Onet.

Zobacz wideo Kto powinien się zająć sprawą pedofilii w polskim kościele?

Przed święceniami Janiaka wymieniono na Napierałę. "Do niego moja mama skierowała listy z informacją o molestowaniu"

Jak się okazuje, Napierała z kościołem w Kaliszu jest związany od lat 80., a funkcję biskupa diecezjalnego pełnił w latach 1992-2012. Od 2012 jest biskupem seniorem. Duchowny był jednym z najważniejszych kościelnych urzędników w diecezji kaliskiej, na terenie której pracował ksiądz Arkadiusz H. oskarżony o molestowanie ministrantów. 

Po tym, jak Episkopat ogłosił, że sobotnie święcenia poprowadzi w zastępstwie Janiaka biskup Napierała, głos w sprawie zabrał Andrzej Hurny - ofiara molestowania przez księdza H. i jeden z bohaterów nowego filmu Sekielskich. Jak wskazuje, o działaniach księdza H. jego matka informowała właśnie biskupa Napierałę. 

"Nie wiem czy to lepsza podmianka jest, bp Napierała wcale nie jest lepszy. Do niego skierowała moja mama listy z informacją o molestowaniu!" - napisał Hurny.

Jak podaje Onet, kobieta miała też informować o działaniach H. prokuraturę.

Więcej o: