Niemcy zawiesili partnerstwo z Nowym Sączem. Powodem uchwały anty-LGBT. "Nie do przyjęcia"

Burmistrz niemieckiego miasta Schwerte poinformował o zawieszeniu umowy partnerskiej z Nowym Sączem, która łączyła oba miasta od 30 lat. Jako powód podał uchwalenie przez władze Nowego Sącza uchwał anty-LGBT. "To w sprzeczności z naszą europejską tradycją różnorodności" - wskazano w uzasadnieniu.

Dimitrios Axourgos, burmistrz niemieckiego miasta Schwerte, podjął decyzję o zawieszeniu umowy partnerskiej z Nowym Sączem - opisuje OKO. Press. Wystosował też do prezydenta polskiego miasta list, w którym w ostrych słowach ocenia przyjęcie przez Nowy Sącz przygotowanej przez konserwatywną, katolicką fundację Ordo Iuris Samorządowej Karty Praw Rodziny, która jest jedną z tzw. uchwał anty-LGBT. Przemycono w niej m.in. dyskryminujący zapis, by samorządy nie dotowały organizacji, które "podważają tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny" i nie oferowały ulg dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Znalazł się w niej także m.in. zapis ograniczający działania organom walczącym z przemocą, jeśli ta ma miejsce w rodzinie. Apeluje się m.in. o to, by samorządowe programy dotyczące przeciwdziałania przemocy, alkoholizmowi i narkomanii "uwzględniały zasadę poszanowania integralności rodziny". 

Niemcy zerwały współpracę z Nowym Sączem. "W sprzeczności z europejską ideą różnorodności" 

Umowa partnerska łącząca oba miasta trwała trzydzieści lat.

Decyzja waszej rady stoi w sprzeczności z naszą europejską ideą różnorodności. To nie do przyjęcia dla mnie i miasta Schwerte

- wskazał w liście do przedstawicieli Nowego Sącza burmistrz Schwerte. Dokument informujący o zerwaniu współpracy z polskim miastem opublikowano 17 maja, honorując tym samym Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homo-, Bi-, Transfobii. Nad ratuszem w Schwerte zawisła też tęczowa flaga.

Burmistrz niemieckiego miasta wskazał też, że rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość  "traktuje osoby homoseksualne jak wroga" - przytacza OKO.Press.

To nie pierwsze zagraniczne miasto, które zerwało lub znacznie ograniczyło współpracę ze swoim polskim odpowiednikiem. Partnerstwo z Tuchowem z powodu podpisania uchwał anty-LGBT zerwała m.in. francuska gmina Saint-Jean-de-Braye. Władze niemieckiego miasta Stendal wskazywały z kolei: "Każdy człowiek, bez względu na płeć, kolor skóry, wyznanie czy seksualność, ma prawo do swobodnego rozwijania własnej osobowości. Ograniczanie tego prawa jest niezgodne z fundamentalnymi wartościami miasta Stendal, które są wolnościowe i demokratyczne”.

Dotychczas Samorządową Kartę Praw Rodziny przyjęło ponad 90 samorządów w Polsce.

Zobacz wideo "Nigdy nie chciałem być premierem gejem"
Więcej o:
Komentarze (704)
Niemcy zawiesili partnerstwo z Nowym Sączem. Powodem uchwały anty-LGBT. "Nie do przyjęcia"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 124 razy 88

  Pisiory wytłumaczą. Kochać się można tylko w sutannie..A jak ministrant wieje to go batem..

 • kato-rznik

  Oceniono 120 razy 74

  Tępić pisowskie bezmózgi na każdy możliwy sposób! Wstyd dla Polski!
  Brawo Niemcy.

 • face42

  Oceniono 81 razy 57

  Trędowata Polska. Niebawem nie trzeba będzie wirusa, żeby na widok Polaków ogłaszać alert

 • karo80.0

  Oceniono 70 razy 54

  Nowy Sącz to kolejna pisowska żenada. Ciemny, zabobonny motłoch...

 • lblblblb

  Oceniono 69 razy 47

  Znam fajnych, światłych ludzi z Nowego Sącza. Przykro, że ciemnogród i katotaliban dzierży tam władzę. Niedługo przez inkwizytorów z Ordo Juris wstyd będzie się pokazać gdziekolwiek w cywilizowanym świecie.
  Kłameusz już namawia żeby wakacje spędzać pod gruszą.

 • augenthaler

  Oceniono 61 razy 43

  Wszystkie miasta i gminy, które przegłosowały te faszystowskie uchwały powinny być powszechnie bojkotowane w Europie. I powinny stracić dofinansowanie unijne.

 • bandler81

  Oceniono 52 razy 40

  "...i nie oferowały ulg dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. "

  Ach ta katolicka miłość, aż się wzruszyłem.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 76 razy 40

  Tych sk....w z Podkarpacia, Podlasia i Małopolski wyj...ć z Polski. Niech utworzą własne państwo pod nazwą PEDOFILIA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX