Jest reakcja Episkopatu. Biskup Edward Janiak jednak nie udzieli święceń kapłańskich w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak nie odprawi jednak w najbliższą sobotę święceń kapłańskich w Kaliszu - poinformowało Biuro Delegatury KEP. Zastąpi go inny duchowny. To najprawdopodobniej reakcja na film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym pokazano, jak Janiak krył przestępstwa seksualne podległych mu księży.

Zamiast Edwarda Janiaka sobotnim święceniom kapłańskim w katedrze w Kaliszu będzie przewodniczył biskup kaliski senior Stanisław Napierała - przekazało Biuro Delegatury Konferencji Episkopatu Polski ds. dzieci i młodzieży. Delegatem biura jest arcybiskup Wojciech Polak, który po emisji filmu "Zabawa w chowanego" informował, że zwróci się w sprawie Janiaka do Watykanu.

Wcześniej Onet informował, że według harmonogramu uroczystości ma przewodzić Janiak, choć w filmie braci Sekielskich został on oskarżony o tuszowanie pedofilii w kościele. Na stronie kaliskiej katedry pojawił się z kolei komunikat, że święcenia z rąk biskupa kaliskiego ma przyjąć sześciu diakonów. "Rzecznik Episkopatu poproszony przez nas o odniesienie się do całej sprawy obiecuje, że głos w sprawie zabierze Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży" - informował portal.

Edward Janiak nie odprawi święceń w Kaliszu. Miał kryć przestępstwa kilku duchownych

W "Zabawie w chowanego" przedstawiono dowody na to, że Janiak miał kryć podległych sobie księży, którzy molestowali nieletnich. W dokumencie przytoczono dwa przypadki, o których - jak wynika ze zgromadzonych dowodów - doskonale wiedział Janiak. Pierwszy z nich dotyczy działań księdza Arkadiusza H. (w filmie o molestowaniu przez niego opowiada trzech dorosłych już mężczyzn), a drugi - księdza Pawła K. Ten po raz pierwszy został zatrzymany przez policję w 2005 roku pod zarzutem posiadania pornografii dziecięcej - przez kilka lat udawało mu się uniknąć kary, bo był kierowany na urlop czy "przesuwany" do diecezji bydgoskiej. 

Z kolei portal OKO. Press dotarł do informacji, z których wynika, że Janiak miał tuszować działania także trzeciego księdza-pedofila - swojego kolegę, księdza Edwarda P, którego skazano za molestowanie dwóch ministrantów. Duchowny jeszcze rok temu, już po skazaniu, prowadził rekolekcje dla dzieci.  

Po publikacji dokumentu Sekielskich prezydent Kalisza otrzymał oficjalny wniosek, aby nie zapraszać na uroczystości miejskie biskupa Edwarda Janiaka. Pismo w tej sprawie złożyła radna miasta Barbara Oliwiecka z Koalicji Obywatelskiej. Tego samego domagają się mieszkańcy, który uruchomili zbiórkę podpisów pod internetową petycją.

Zobacz wideo Terlikowski wyjaśnia swoje słowa z "Zabawy w chowanego"
Więcej o:
Komentarze (111)
Jest reakcja Episkopatu. Biskup Edward Janiak jednak nie udzieli święceń kapłańskich w Kaliszu
Zaloguj się
 • szarsz

  Oceniono 30 razy 24

  "prezydent Kalisza otrzymał oficjalny wniosek, aby nie zapraszać na uroczystości miejskie biskupa Edwarda Janiaka. " Co za różnica, Janiak czy jego kumple?

 • polakadam

  Oceniono 24 razy 18

  No i ukarali gościa.
  Janiak jednak nie udzieli święceń kapłańskich .
  Banda oszustów.

 • Radek Musiol

  Oceniono 26 razy 18

  Zawsze to samo, najpierw media muszą narobić szumu aby fioletowi łaskawie zareagowali.
  To jest nic innego jak czarna zaraza, najlepiej się od niej odciąć i nie mieć z nią nic wspólnego.

 • ochujek

  Oceniono 16 razy 14

  "Następcy i wierni naśladowcy Jezusa i apostołów". Towarzystwo wzajemnej adoracji. Kościół z pedofilską mordą.

 • ochujek

  Oceniono 14 razy 14

  W USA takich zamykają. Nie bawią się z nimi w chowanego. Law przykładem. Ze zmienioną tożsamością uciekł do Wojtyły. Ten go schował.

 • fakiba

  Oceniono 19 razy 13

  No i nie będzie wyświęcał , jednego mniej , ale ilu zostało ?

 • jurek53krk

  Oceniono 14 razy 12

  Nie rozumiem jednej sprawy. Dlaczego prokuratura nie wszczęła postępowania karnego w stosunku do Janiaka za współudział w przestępstwach molestowania seksualnego dzieci poprzez ukrywanie księży przestępców i nie ujawnienie tych faktów natychmiast prokuraturze??? Czemu Ziobro nic nie przedsięwziął w stosunku do tych przestępstw?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX