Jest reakcja Episkopatu. Biskup Edward Janiak jednak nie udzieli wice kapaskich w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak nie odprawi jednak w najblisz sobot wice kapaskich w Kaliszu - poinformowao Biuro Delegatury KEP. Zastpi go inny duchowny. To najprawdopodobniej reakcja na film braci Sekielskich "Tylko nie mw nikomu", w ktrym pokazano, jak Janiak kry przestpstwa seksualne podlegych mu ksiy.

Zamiast Edwarda Janiaka sobotnim święceniom kapłańskim w katedrze w Kaliszu będzie przewodniczył biskup kaliski senior Stanisław Napierała - przekazało Biuro Delegatury Konferencji Episkopatu Polski ds. dzieci i młodzieży. Delegatem biura jest arcybiskup Wojciech Polak, który po emisji filmu "Zabawa w chowanego" informował, że zwróci się w sprawie Janiaka do Watykanu.

Wcześniej Onet informował, że według harmonogramu uroczystości ma przewodzić Janiak, choć w filmie braci Sekielskich został on oskarżony o tuszowanie pedofilii w kościele. Na stronie kaliskiej katedry pojawił się z kolei komunikat, że święcenia z rąk biskupa kaliskiego ma przyjąć sześciu diakonów. "Rzecznik Episkopatu poproszony przez nas o odniesienie się do całej sprawy obiecuje, że głos w sprawie zabierze Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży" - informował portal.

Edward Janiak nie odprawi święceń w Kaliszu. Miał kryć przestępstwa kilku duchownych

W "Zabawie w chowanego" przedstawiono dowody na to, że Janiak miał kryć podległych sobie księży, którzy molestowali nieletnich. W dokumencie przytoczono dwa przypadki, o których - jak wynika ze zgromadzonych dowodów - doskonale wiedział Janiak. Pierwszy z nich dotyczy działań księdza Arkadiusza H. (w filmie o molestowaniu przez niego opowiada trzech dorosłych już mężczyzn), a drugi - księdza Pawła K. Ten po raz pierwszy został zatrzymany przez policj w 2005 roku pod zarzutem posiadania pornografii dziecięcej - przez kilka lat udawało mu się uniknąć kary, bo był kierowany na urlop czy "przesuwany" do diecezji bydgoskiej. 

Z kolei portal OKO. Press dotarł do informacji, z których wynika, że Janiak miał tuszować działania także trzeciego księdza-pedofila - swojego kolegę, księdza Edwarda P, którego skazano za molestowanie dwóch ministrantów. Duchowny jeszcze rok temu, już po skazaniu, prowadził rekolekcje dla dzieci.  

Po publikacji dokumentu Sekielskich prezydent Kalisza otrzymał oficjalny wniosek, aby nie zapraszać na uroczystości miejskie biskupa Edwarda Janiaka. Pismo w tej sprawie złożyła radna miasta Barbara Oliwiecka z Koalicji Obywatelskiej. Tego samego domagają się mieszkańcy, który uruchomili zbiórkę podpisów pod internetową petycją.

Zobacz wideo Terlikowski wyjaśnia swoje słowa z "Zabawy w chowanego"