Szczawnica. Wyszli w góry i przypadkowo przekroczyli granicę. Muszą odbyć kwarantannę

Młode małżeństwo z dwójką dzieci zabłądziło w górach podczas wycieczki. Polacy przypadkowo przekroczyli naszą granicę ze Słowacją. Po powrocie natrafili na funkcjonariuszy Straży Granicznej. Turystów czeka teraz dwutygodniowa kwarantanna.
Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Jak podaje portal 24tp.pl, czteroosobowa rodzina pochodząca z okolic Łodzi wybrała się we wtorek 19 maja na wycieczkę w okolicach Szczawnicy w Małopolsce. Przez nieuwagę turyści zeszli szlakiem turystycznym i przekroczyli granicę ze Słowacją. Całą rodzinę czeka teraz 14-dniowa kwarantanna.

Przeszli na słowacką część gór, wracając natknęli się na patrol Straży Granicznej

Rodzina chciała zwiedzić Przełom Dunajca. Niestety w pewnym momencie stracili orientację w terenie i znaleźli się po niewłaściwej stronie granicy. Gdy próbowali wrócić do Polski, natrafili na funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Żołnierzy 6 Brygady Powietrzno-Desantowej. Mundurowi nie nałożyli na rodzinę mandatów, jednak zostali pouczeni w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy.

Kontrole na granicy wewnętrznej Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostały przedłużone do 12 czerwca 2020 roku. Granicę z tymi państwami można przekroczyć jedynie w wyznaczonych miejscach.

Obywatele Polski oraz uprawnieni do tego cudzoziemcy po powrocie do kraju poddani zostają obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Z obowiązku kwarantanny od 16 maja wyłączone są jedynie osoby, które przekraczają granicę w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Unii Europejskiej, EOD i Szwajcarii. Dotyczy to także uczniów, którzy uczą się w państwie sąsiadującym.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwarantannę skrócić może tylko państwowy inspektor sanitarny odpowiedni dla miejsca odbywania izolacji lub inny inspektor upoważniony przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Więcej o: