Łódzkie. Policja namierzyła podpalacza lasu przy pomocy drona. 43-latkowi grozi do 10 lat więzienia

Policjanci z województwa łódzkiego, wspólnie ze Strażą Leśną, doprowadzili do zatrzymania mężczyzny, który trzykrotnie podpalał las. 43-latek został tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Zobacz wideo Mamy suszę, a kolejne nierozważne osoby zdecydowały się na wypalanie traw. Przyłapał je policyjny dron

W poniedziałek 18 maja dyżurny policji w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach wsi Golesze-Parcela. Na miejsce skierowani zostali policjanci z gminy w Wolborzu. Na miejscu pracowali już strażacy z OSP oraz patrol Straży Leśnej.

43-latek trzykrotnie podłożył ogień w lesie. Grozi mu nawet 10 lat więzienia

Sprawca podpalił 15-letni młodnik sosnowy, a sam pożar rozprzestrzenił się na powierzchnię 1 ara. Po około 30 minutach od opanowania pierwszego pożaru, w odległości około 150 metrów ponownie zaobserwowano ogień. 

Przy użyciu drona funkcjonariusze sprawdzili pobliski teren. Około 300 metrów dalej zauważono kolejny dym oraz uciekającą z tego miejsca postać. Policja wraz ze Strażą Leśną zaczęła przeszukiwać teren lasu. Po chwili mężczyzna został złapany przez policjantów i skierowany do policyjnego aresztu.

Jak się okazało 43-latek miał niespełna 3 promile alkoholu w organizmie. Sprawca usłyszał już zarzuty spowodowania pożarów w lesie. Wobec podpalacza zastosowano tymczasowy, trzymiesięczny areszt.

Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody "W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
  2. korzystania z otwartego płomienia,
  3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."

Z naruszenie przepisów grożą sankcję: kary aresztu, grzywny czy nagany. Kto sprowadza zdarzenie, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Więcej o: